Limana yanaşan şeker gemileri Binali Yıldırım’ı hatırlattı!

Şekerde yaşanan fiyat artışları ve şeker ithalatına yol veren karar, özelleştirilen şeker fabrikalarını yeniden gündeme getirdi. Binali Yıldırım'ın 4 yıl önce yaptığı açıklama da tekrar hatırlandı: "Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile şeker fabrikaları kapanmayacak aksine daha fazla kapasiteyle çalışacak, pancar üreticimiz daha çok yararlanacak."

featured

VERYANSIN TV

Tarım ve Orman Bakanlığı, bazı imalatçılara dün ithalat yetkisi verdi. Kararla ilgili açıklamada, “Son günlerde spekülatif fiyat ve miktar hareketlerinin de oluştuğu gözlenmektedir. Piyasa dengelerinin sağlanması ve spekülasyonların önlenmesi amacıyla şekerli mamul üreten imalatçılara şeker için tarife kontenjanı açılarak ithalat yetkisi verilmesine ilişkin çalışma başlatılmıştır” denildi.

Ardından şeker ithalatında 15 Ekim’e kadar 400 bin ton tarife kontenjanı uygulanması kararlaştırıldı. “Sıfır gümrüklü” ithalat için Ticaret Bakanlığı özel şirketlere “ithalat lisansı” da verecek.

ÖZELLEŞTİRİLEN ŞEKER FABRİKALARI

Şekerde yaşanan fiyat artışları ve ithalat izni kararı, özelleştirilen şeker fabrikalarını yeniden gündeme getirdi.

Dört yıl önce devletin elindeki 25 şeker fabrikasından 13’ü özelleştirilmiş, fiyat belirleme gücü piyasaya bırakılmıştı. Türkşeker 2018 yılındaki özelleştirmeler öncesi pancardan şeker üreten şirketler içerisinde yüzde 65 paya sahipken, bu oran günümüzde yüzde 35’e geriledi.

Türkiye, 1994’ten buyana A kapsamında şeker ithalatı yapmıyordu. AKP hükümetinin tarımı yok eden politikaları ile Tarım Bakanı Vahit Kirişçi, 24 yıl sonra şeker ithal eden Tarım ve Orman Bakanı olarak tarihe geçti.

BİNALİ YILDIRIM’IM İBRETLİK MESAJI

AKP’li Binali Yıldırım, şeker fabrikalarının satışıyla ilgili eleştiriler üzerine 9 Mart 2018’de şu ifadeleri kullanmıştı: “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile şeker fabrikaları kapanmayacak aksine daha fazla kapasiteyle çalışacak, pancar üreticimiz daha çok yararlanacak.”

‘AYNI GÜN ŞEKER GEMİLERİ LİMANLARA YANAŞTI’

Öte yandan şekerde ithalat kararıyla aynı gün gemilerin limana yanaşması dikkat çekti. Şeker gemileri yük boşaltması dikkat çekti.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Bazı firmaları şeker gibi zengin edecek süreç başlamıştır” dedi. CHP’li Aygun, piyasayı denetlemekle görevli Türk Şeker yerine özel firmalara bu yetkinin verilmesinin hem tüketiciyi hem de üreticiyi mağdur edeceğini şöyle anlattı:

“Bazı firmaları ‘şeker gibi’ zengin edecek süreci başlatmıştır. Nitekim sıfır gümrükle ithalat yetkisi veren cumhurbaşkanlığı kararı çıkmadan 10 gün önce Hindistan, Pakistan ve Polonya’dan ithalat yapmaya başlayan belli firmalar, ya gemilerini açıkta bekletmiş ya da ithal şeker kamışı ve pancarlarını gümrük antrepolarına boşaltmıştır. Hindistan ve Pakistan’dan şeker kamışı, Polonya’dan şeker pancarı getirmişlerdir. Cumhurbaşkanlığı kararıyla şekerler depolarından çıkarken, gemiler limanlara yanaşmaya başlamıştır.”

Limana yanaşan şeker gemileri Binali Yıldırım’ı hatırlattı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

  1. 1 ay önce

    Şu ülkenin yönetimine bakın! Önce ithal edip gemilere yüklüyorlar, sıfır gümrüklü ithalat kararı çıkar çıkmaz limana yanaşıyorlar. Bunu bir de halkın pahalı şekere ya da şekersiz kalmaya mahkum olmaması için yapıyorlarmış! Daha düne kadar 25-30 lira olan 5 kg. şeker 116,5 liraya kadar yükselmiş. Siz ne anlatıyorsunuz? Un, şeker, yağ, süt artık et gibi erişilmez rakamlara ulaştı. Tavuk eti bile 50 lira olmuş kardeşim. Şeker fabrikalarını satıp pancara yıllardır kota uygularken Amerikan Cargill şirketine yasaları çiğneyerek yol verdiniz. Köyleri mahalle yapıp tarlaları, meraları kullanılamaz hale getirdiniz. Mazot, gübre, elektrik, su, tohum; çiftçiyi intihara sürüklediniz. Traktörleri tarlada çift sürerken haczedip götürdünüz. Koca ülkeyi intihara sürüklüyorsunuz.

  2. 1 ay önce

    Hırsız var!

  3. 4 hafta önce

    vatana ihanetin tarihini yazıyorlar.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!