Selahattin Demirtaş Pervin Buldan'ı yalanladı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, geçen günlerde iktidara seslenerek, "Çözüm sürecinde bize vaat ettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinde mutlaka açıklayacağız. Bize vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz" tehdidinde bulunmuştu.

Selahattin Demirtaş Pervin Buldan'ı yalanladı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, geçen günlerde iktidara seslenerek, "Çözüm sürecinde bize vaat ettiklerinizi yeri ve zamanı geldiğinde mutlaka açıklayacağız. Bize vaat edilenleri açıklamazsak namerdiz" tehdidinde bulunmuştu. 

Buldan'ın açıklamasını, terörden tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yalanladı.

BULDAN’IN SÖZLERİNİ YALANLADI

BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Demirtaş, "Benim bildiğim gizli, tartışmalı, spekülatif hiçbir vaat yoktur. Vaat edilen ve edilmeyen her şey kamuoyunun bilgisi dahilindedir" dedi.

Demirtaş “Sayın Eş Başkanımız da eminim ki gizli bir şantaj unsurundan söz etmiyor. AKP'nin çözüm sürecini sahiplenmeyen, kriminal hale getiren tutumunu eleştiriyor ve bunu teşhir etmekten söz ediyor. Ama gerçekten kast ettiği şeyi, elbette kendisi izah edecektir." diye konuştu. 

DEMİRTAŞ’TAN AKŞENER’E: İKTİDARIN DİLİYLE KONUŞUYOR

Demirtaş’ın gündeminde İyi Parti ile HDP arasında yapılan karşılıklı açıklamalar da vardı. 

Demirtaş’ın geçen aylarda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'le ilgili yaptığı "kahvaltı" çağrısına yanıt veren Akşener’in "Güneydoğu'nun bir özelliği şudur. Kanlın olsa kan davalı birisi olsa kapısı çalındığı zaman o kapıdan içeri alınır" ifadelerine değinen Demirtaş şunları söyledi:

"Sayın Akşener'e doğrudan cevap vermem yakışık almaz. Her ne kadar haksız yere hapisteysem ve kendisi iktidarın diliyle konuşup beni suçlamış olsa da hapisten kendisine cevap vermeyeceğim. “

HDP- İYİ PARTİ İLİŞKİSİ

HDP ile İyi Parti ilişkisine değinen Demirtaş, "Demokratik teamüller çerçevesinde eleştirel bir diyalog ve ilişki kurulması gerektiğine inanıyorum. Fakat İYİ Partili bazı ırkçı siyasetçilerin faşizan söylemleri, her türlü diyalog ve çözüm zeminini maalesef tahrip ediyor. HDP'ye hakaret etmek, ayar vermeye kalkmak başka bir partinin temsilcilerinin haddi değildir, buna güçleri de yetmez. İsim vermeye gerek görmüyorum ama belli birkaç kişinin bana ve partimize karşı kullandıkları dilin Cumhur İttifakı'nın ötekileştirici, zehirli dilinden farkı yok." dedi.

DEMİRTAŞ: SÜREÇ DEMOKRASİ İTTİFAKINA EVRİLİYOR

Demirtaş sık sık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yapılan “demokrasi ittifakı” çağrılarına da değinen Demirtaş, "Ortak nokta, demokrasinin ilkeleridir. Buluşma da ancak bu ilkelerde olabilir. Gördüğüm kadarıyla HDP zaten bundan kaçmıyor. Hatta demokrasi ittifakını en çok HDP öneriyor. Tüm partiler ortak ilkeleri belirlerse bunun etrafında birleşebilirler. Sürecin, giderek bu noktaya evrildiğini düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

‘KAPANAN HDP OLMAZ’

Demirtaş ayrıca HDP’nin kapatılmasına yönelik tartışmalara ilişkin de “Oy artırmak ya da seçim kazanmak amacıyla bir partinin bir başka partiyi kapattırmaya çalışması acizliktir, utançtır. İsteyen deneyebilir ama herkes şundan emin olsun ki kapanan HDP olmaz.” sözlerini kullandı.