Selahattin Demirtaş’ın planı ne? Saray bu işin neresinde?

Başak Demirtaş'ın İstanbul adaylığı için sinyal vermesi, Selahattin Demirtaş'ın seçim sürecine müdahalesi anlamına geliyor. Üstelik DEM Parti'nin bilgisi ve onayı dışında. Peki bu çıkış, CHP'yi ve Ekrem İmamoğlu'nu pazarlık masasında sıkıştırmak için mi yapıldı yoksa, AKP iktidarı Demirtaş ile başka bir pazarlık trafiği mi kurdu?

featured

Eski HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, kaldığı Marmara F Tipi Cezaevi’nden, yerel seçimde ittifak sürecine müdahale etti. Özellikle İstanbul seçimi için.

Önceki gün eşiyle görüşen Başak Demirtaş, cezaevi çıkışında gazeteci İrfan Aktan’a yaptığı açıklamada, DEM Parti’nin İstanbul adayı olabileceğini belirterek, “Halk ister, partimiz de uygun görürse demokrasi ve toplumsal barışın önünü açacağına inanırsak, düşünebiliriz. Birilerine kazandırmak veya kaybettirmek için değil, İstanbul’da kazanmak için yarışa girer ve iddialı oluruz” dedi.

31 Mayıs’ta, aktif siyaseti bıraktığını ilan eden Selahattin Demirtaş, yedi ay sonra eşi üzerinden siyasete müdahale etti. Üstelik DEM Parti’nin bilgisi ve onayı dışında… DEM Parti’nin MYK’sı, Başak Demirtaş’ın adaylığını 25-26 Ocak’ta ele alacak.

Demirtaşların bu çıkışı seçim denklemini de değiştirdi. Peki Selahattin Demirtaş bu hamleyi neden yaptı?

Gazeteci İsmail Saymaz’ın görüştüğü DEM Partisi yetkilileri arasında farklı görüşler var.

Bir kısmı Demirtaş’ın çıkışının partiyi zora soktuğu görüşünde.

Parti tabanında da ittifaka karşı olan, seçime bağımsız girme konusunda ısrarcı olan geniş bir kesimin olduğunu belirten parti yetkilisi, artık aday çıkarma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu belirterek, “Kurullarımızda aday çıkarma yönünde güçlü bir eğilim var. Halkımız da öyle istiyor. Devlet ve iktidar da kaşıyor. İttifaksız kalmamızı teşvik ediyor. Kendisinin kazanmasının oradan geçtiğini biliyor. Aday çıkarırsak güçlü çıkarırız, tavşan mavşan olmaz” dedi.

Başak Demirtaş’ın kararına DEM Parti’den hak verenler de var.

Bir DEM Partili, “Bu karar benimle ve tabanımızla örtüşüyor” dedi.

Üçüncü yolda ısrar etmek gerektiğini vurgulayarak, şu görüşü savundu:

“İstanbul’da bir iki ilçe alsak ne olur? Aday göstersek CHP’nin ulusalcı kesimi asla bize oy vermez. Birilerinin payandası değiliz. Selahattin Demirtaş da öyle düşünüyor.”

Saymaz, DEM Partili yetkiliyle aralarında geçen diyaloğu da şöyle aktardı:

– Arkasında ne olabilir?

Arkasından daha önemli bir hamle gelebilir, onu biraz bekleyelim, görelim.

– Çözüm Süreci’nin yeniden kurulması gibi mi?

Keşke olsa, kurbanlar keserim!

– Peki bu, AK Parti ile temas sonucu alınan bir karar mı?

Öyle demeyelim. Ama önümüzdeki günlere bakalım.”

DEMİRTAŞ’IN ŞEYH SAİD VE ‘İSLAM’ ÇIKIŞI

Saymaz, Selahattin Demirtaş’ın tutumundaki değişikliği anlamak için Kobani Davası’nda yaptığı son savunmalara dikkat çekti.

Demirtaş, bu savunmasında “Beni seven varsa bilsinler, Şeyh Sait torunlarındanım” diyor. “Bu toprakların medeniyeti İslam’dır. Türkiye sosyalistinin bir kısmı bunları bilmez, bilmediği için topluma ulaşamaz. Bizi var eden İslam medeniyetidir” görüşünü savunuyor.

Demirtaş’taki bu söylem değişikliğinin ve eşinin adaylık ilanının iki nedeni olabilir:

Demirtaş, yedi yıllık tutukluluktan yorgun düşmüş, muhalefetin iktidara gelmesinden umudunu kesmiş ve özgürlüğüne kavuşmak istiyor olabilir. İktidarla yeni bir denklem kurmak için İstanbul’da el uzatıyordur.”

Yahut Beştepe-İmralı-Edirne hattında 31 Mart sonrasına ilişkin bir trafik vardır. Bu bakımdan, 31 Mart 2019’dan önce Öcalan’ın rolünü belki şimdi Demirtaş üstlenmiştir. İlerleyen günlerde Demirtaş’tan bir adaylık tweeti okursak, şaşırmayacağım.

Selahattin Demirtaş’ın planı ne? Saray bu işin neresinde?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!