Selahattin Demirtaş'tan CHP'ye üstü kapalı tehdit: Yoksa üçüncü ittifak kurulur

PKK/HDP'li Selahattin Demirtaş, isim vermeden CHP'ye mesaj gönderdi ve muhalefetteki "milliyetçi odakları" şikayet etti!

Selahattin Demirtaş'tan CHP'ye üstü kapalı tehdit: Yoksa üçüncü ittifak kurulur

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, terör örgütü PKK/HDP'nin yayın organlarından Yeni Yaşam gazetesine açıklamalarda bulundu.

Demirtaş, “Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, ‘demokrasi ittifakı’ olarak ilan edilebilir” dedi.

'İMRALI'YA ERDOĞAN'ıN DESTEĞİYLE GİDİLDİ'

HDP’ye açılan kapatılma davasının beklenmedik bir şey olmadığını söyleyen Demirtaş, “MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu davanın açılacağı belliydi. Seçimlere endeksli, tümüyle siyasi bir davadır. Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükümetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir” diye konuştu.

İmralı görüşmeleriyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı sorumlu tutan Demirtaş, “Aslında PKK ve Öcalan ile görüşme yapan biz değiliz, Erdoğan’ın kendisidir. Biz, görüşen taraflar arasında hem kolaylaştırıcı olduk hem de görüşen taraflara kendi çözüm önerilerimizi sunduk. Ama ne Kandil’in ne de İmralı’nın muhatabı biz değildik. Resmi muhatap Erdoğan ve hükümetin bizzat kendisiydi” iddiasında bulundu.