Selanik Film Festivali’nde iki Türk filmi

60. yaşını kutlayacak olan Selanik Uluslararası Film Festivali (31 Ekim-10 Kasım) yarın akşam Noah Baumbach’ın yönettiği Happy Marriage (ABD) filmiyle başlıyor.

Selanik Film Festivali’nde iki Türk filmi

Bu yıl 60. yaşını kutlayacak olan Selanik Uluslararası Film Festivali (31 Ekim – 10 Kasım) özgün filmler, toplu gösterimler, ustalık sınıfları, sergiler, konserlerle dolu seçkin bir program hazırladı.

Selanik Uluslararası Film Festivali (31 Ekim-10 Kasım) Balkanlar’a Bakış bölümünde iki Türk filmi yer alıyor: Kız Kardeşler (Emin Alper) ile Nuh Tepesi (Cenk Ertürk). Etkinlik yarın akşam Noah Baumbach’ın Happy Marriage filminin gösterimiyle başlıyor.

İlk ve ikinci yapımlarını çeken yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Uluslararası Yarışma bölümünün bu yılki teması The Overview Effect ( Sorgulama Etkisi).

Uzaya çıkma veya Ay’a gitme şansı elde etmiş astronotlar, Dünya’nın göründüğünden daha küçük ve muhteşem görüntüsüne hayran kalmışlardır. Araştırmacı ve yazar Frank White 1987’de ilk kez uzaya giden astronotların hissettiği bu olguyu The Overview Effect olarak tanımlamış ve The Overview Effect: Space Exploration and Human Evolution adlı kitabında (1987) kullanmıştır. Sorgulama Etkisi ya da Yeniden Gözden Geçirme Etkisi, Yerküreyi belli bir mesafeden özellikle yörüngeden ya da Ay’dan seyretme ve gezegendeki her şeyin tek ve bir bütün olduğunu algılama deneyimine verilen isimdir.

İKİ TÜRK FİLMİ

Festivalin önemli bölümlerinden Balkanlar’a Bakış’ta iki Türk filmi yer alıyor : Kız Kardeşler (Emin Alper) ile Nuh Tepesi (Cenk Ertürk).

Balkanlar’a Bakış’ta What a Country ! (Vinko Bestan/Hırvatistan- Sırbistan-Polonya), Monsters (Marius Olteanu/ Romanya), Sister (Svetla Tsotsorkova/ Bulgaristan-Katar), Whistlers (Corneliu Porumboiu/ Romanya-Fransa-Almanya), The Father (Kristina Grozeva, Petar Valchanov (Bulgaristan- Yunanistan), The Terrible (Ivana Mladenovic / Romanya- Sırbistan), Open Door (Florenc Papas/ Arnavutluk- Kosova- Makedonya), God Exists, Her Name is Petrunia (Teona Strugar Mitevska (Makedonya-Belçika- Slovenya- Fransa- Hırvatistan) filmleri de izleyiciyle buluşacak.

Bu yıl festival Meet the Neighbors (Komşularla Buluşmak) adlı yeni bir bölüm düzenliyor. Burada yer alan 10 yapım yaşam, toplum ve geniş bölgedeki durum ya da ülkeden dünyaya bakış temalarını irdeliyor.

Bölümde 10 film Altın İskender ödülü (5 bin Avro) için yarışacak. Türkiye’den Aidiyet (Burak Çevik/ Türkiye-Kanada-Fransa) yer alıyor. Cat in the Wall (Mina Mileva, Vesela Kazakova/ Bulgaristan- Birleşik Krallık-Fransa), The Criminal Man (Dmitry Mamuliya/ Gürcistan-Rusya), Simple Women (Chiara Malta/ İtalya-Romanya), Tlamess (Ala Eddine Slim/ Tunus-Fransa), Oroslan (Matjaz Ivanisin/ Slovenya-Çek Cumhuriyeti), Africa (Oren Gerner/ İsrail), The Guerilla (György Mor Karpati/ Macaristan), Not to Be Unpleasant, But We Need to Have a Serious Talk ( Yiorgos Georgopoulos/ Yunanistan), The Rocket (Stefanos Sitaras/ Yunanistan-İtalya).