Selde kaybolan ailenin son sözleri 'kurtarın' olmuş

Giresun'da sağanak sonucu meydana gelen, 3'ü asker 9 kişinin hayatını kaybettiği selde kaybolan Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün'ün (20), otomobille mahsur kaldıkları yolda telefonla aradıkları yakınlarından 'Boğuluyoruz, kurtarın' diyerek yardım istedikleri ortaya çıktı. O anlarda telefon konuşması kesilen 3 kişi, sele kapılarak kayboldu.

Selde kaybolan ailenin son sözleri 'kurtarın' olmuş

Giresun’da hayatı olumsuz etkileyen, birçok ilçeyi harabeye çeviren sel nedeniyle 5’i asker, biri iş makinesi operatörü olmak üzere 16 kişi kayboldu.

Yapılan çalışmalar sonucunda bu sabaha kadar 3’ü asker 5 kişinin cansız bedenine ulaşılırken, bu sabah kayıplardan Betül Akgün’ün cansız bedeni de bulundu.

ZİYARETTEN DÖNÜYORDU

Seldeki kayıplardan 3’ü Çaldağ’da kaybolmuştu. İstanbul’dan Giresun’a akraba ziyaretine gelen Akgün ailesi selin yaşandığı gün Çaldağ’dan akraba ziyaretinden dönüyordu.

Baba Davut Akgün, anne Emine Akgün ve kızları Betül Akgün burada sel sularına kapıldılar. Selde sürüklenirken dayısı Süleyman Karakılıç’ı arayan Betül Akgün, yaşadıkları dehşeti anlatmaya çalıştı.

Yeğeni Betül’ün son sözlerini anlatan Karakılıç ”Yeğenim beni aradı ‘Şuan selde sürükleniyoruz. Çok korkuyorum’ dedikten sonra telefon kapandı” diye konuştu.
Yapılan aramalar sonrası Betül Akgün’ün cansız bedeni 4 gün sonra Çaldağ Deresi’nde bulundu.

'ÇOK YAĞIŞ VAR GELMEYİN DEDİM'

Emine Akgün'ün kardeşi Süleyman Karakılıç da "Samsun’da cenazeye gelmişlerdi. Oradan da bizi ziyarete geleceklerdi. Beni aradılar, 'çok yağış var gelmeyin' dedim. O sırada başka bir misafirliğe uğramışlar. Oradan da buraya gelmişler. Buraya köprünün üzerine vardıklarında beni aradılar 'gel bizi buradan al' dediler. Bende teyzemin oğlunu alıp, buraya geldim. Bizde selden geçemediğimiz için tarlaların içinden geldik. Telefonu teyzemin oğluna verip değirmenin oraya koştuk. Vardığımızda araba burada yoktu. Gece aramaya başladık, bulamadık. Sabah arabanın olduğu yeri bulduk. Arabanın içine baktık ama kimse yoktu içinde" diye konuştu.  

ARAMALAR SÜRÜYOR

Afetin yaralarının sarılmaya çalışıldığı bölgede ekiplerin 2'si jandarma 7 kayıp kişiyi arama- kurtarma çalışmaları sürdürülüyor. Arama çalışmalarına AFAD, AKUT ve UMKE ekiplerinin yanı sıra özel dalgıç timleri de eşlik ediyor. Ekipler, 3 uzman çavuşun cansız bedenine ulaşılan bölgede arama çalışmalarına yoğunluk veriyor. Sahil Güvenlik ekipleri de bölgede dronla havadan tarama yaparak, çalışmalara eşlik ediyor. Bölgede JAK timlerinin yer aldığı aramalara ekipler, 3'er kilometrelik alanlara bölünerek devam edecek.

KAYIP AİLENİN ARACINA ULAŞILDI

Sabah saatlerinde arama çalışmalarına başlayan ekipler, merkeze bağlı Osmaniye köyünde kayıp Davut ile eşi Emine ve kızları Betül Akgün'ün olduğu otomobile ulaştı. Sel sularının sürüklemesiyle hurdaya dönen otomobilde, kayıp 3 kişiye dair sadece çeşitli eşya ve kıyafetlerine ait parçalara rastlanıldı. Kayıp aileyi, arama çalışmaları aracın bulunduğu bölgede yoğunlaştırıldı. 

KAYIP 1 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİ BULUNDU; CAN KAYBI 9’A ÇIKTI

Giresun’da sel felaketinde kayıp olarak aranan 8 kişinden 1’inin cansız bedeni, arama kurtarma ekiplerince Çaldağ ilçesinde bulundu. Kimliği Betül Akgün’e (20) ait olduğu belirlenen 1 kaybın daha bulunmasıyla selde yaşamını yitirenlerin sayısı 9'a yükselirken, 2’si asker 7 kişiyi arama çalışmaları da sürdürülüyor.

YARALAR SARILIYOR

Selin en çok etkilediği Dereli ilçesinde, ekiplerin iş makineleri eşliğinde gece boyu süren temizlik çalışmaları sabah saatlerinde sürdürülüyor. DSİ, Karayolları, İl Özel İdare ve belediye ekipleri; iş makineleri ve kamyonlarla, taş, toprak, kum ve odun molozlarını ilçe merkezinden kaldırmaya çalışıyor. Afetin yaşandığı ilk geceden itibaren yardım çalışmalarını sürdüren Kızılay ekipleri de, selzedeler ve temizlik çalışması yürüten ekiplere, beslenme desteğinde bulunuyor. Mobil aşevleri aracılığıyla, ilçe halkına, sıcak çorba ile yemek dağıtılıyor. Elektriklerin olmadığı ilçede çekildikleri evlerinde geceyi zor geçiren vatandaşlar, bir an önce normale dönmeyi temenni ediyor. Selin en fazla hasara yol açtığı Dereli'de, elektrik dağıtım şirketi ekipleri ise enerji sağlama noktasında hummalı çalışma sürdürüyor.

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: DURUM ÇOK VAHİM AMA DEVLETİMİZ GÜÇLÜ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AFAD’daki toplantının ardından Giresun’da selden etkilenen Dereli ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Karaismailoğlu, yaraların kısa sürede sarılması için çalışmaların hızla sürdüğünü söyledi. Kapalı yolun olmadığı bilgisini de aktaran Bakan Karaismailoğlu, “Geldiğimiz zaman gördüğümüzde durumun vahametini anlıyoruz. Ama devletimiz büyük, bütün ekipler ile, bütün gücümüzle buradayız. En kısa zamanda vatandaşımızı normal hayata döndürmek için çaba içerisindeyiz. İlk saatlerden bu yana burada çalışan arkadaşlarımıza güç, kuvvet vermek için buradayız. Sorunları çözeceğiz, durum vahim ama devletimiz çok güçlü. İnşallah en kısa sürede vatandaşımızın bütün mağduriyetini ortadan kaldıracağız. Ondan hiç kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

BAKAN SOYLU, SEL BÖLGESİNİ HAVADAN İNCELEDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun'da selden hasar gören bölgeleri helikopter ile havadan inceledi. Dereli'den helikopter ile hareket eden Bakan Soylu, Tirebolu Doğankent yolu Mursal mevkine indi. Bakan Soylu, burada arama kurtarma çalışmalarını inceleyerek, kayıp jandarmaların yakınları ile de görüştü.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ: SABIR VE TAHAMMÜL TAVSİYE EDİYORUM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Giresun’da selden etkilenen Dereli ilçesinde incelemelerde bulundu. Erbaş, “Birlik ve beraberlik içerisinde büyük bir çalışmayla felakete uğrayan ilçelerimiz inşallah en kısa zamanda eski haline kavuşturulacak. Yıkılması gereken binalar da yıkılacaktır ve yenileri yapılacaktır. Bakanlarımız buradalar, tüm vatandaşlarımız için dua ediyorum, sabır ve tahammül tavsiye ediyorum. Çünkü Allah’tan gelene karşı boynumuz kıldan incedir ama tedbirlerimizi almalıyız. Bizim için 4 önemli unsur var. Bunlar da; ibret almak, tedbir almak, tevekkül etmek ve dua etmektir. Afet durumunda bir Müslüman'a gerekli olan bu davranışlardır. Dereli ilçesinde bir camimizin altında bulunan Kur’an kursumuz kullanılmaz halde, onun dışında herhangi bir sıkıntı yok. Ancak Espiye ve Yağlıdere’de bazı camilerimiz kullanılmaz hale geldi'' dedi.