'Selefi dernekler silahlanıyor' diyen Cübbeli Ahmet Emniyet'te neler sorulduğunu anlattı 

Kamuoyunda 'Cübbeli Ahmet' olarak anılan Ahmet Mahmut Ünlü, 'Selefi dernekler silahlanıyor' şeklindeki iddiasıyla ilgili emniyette kendisine neler sorulduğunu ve ifadesini canlı yayında anlattı.

'Selefi dernekler silahlanıyor' diyen Cübbeli Ahmet Emniyet'te neler sorulduğunu anlattı 
'Selefi dernekler silahlanıyor' diyen Cübbeli Ahmet Emniyet'te neler sorulduğunu anlattı 

Cübbeli Ahmet'in  "2 bin selefi dernek silahlanıyor" sözlerinin ardından önce İçişleri Bakanlığı inceleme başlatıldığını açıklamış ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Cübbeli, "Bilgisine başvurulmak üzere" emniyete ifade vermeye davet edilmişti.

Habertürk'te "Türkiye'nin Nabzı Özel" programına konuk olan Cübbeli Ahmet, emniyette kendisine sorulan sorular ve verdiği ifadeye dair ayrıntıları paylaştı.

Cübbeli Ahmet'in açıklamaları şöyle: 

“Dün Emniyet'te 3 saat kadar oturduk. 5 tane dosya götürdüm. Her biri 3-4 sayfadan ibaret. Sorular konuşmamdaki kelimeler üzerine yoğunlaştı. CNN Türk'teki konuşmam çözülmüş, yazı çözümü, 'pompalı' falan kelimesi üzerine, 'Batman'dan kimleri kastediyorsun' denildi. Batman ve Adıyaman üzerinde duruldu. 2 bin meselesi soruldu. Orada da ismini verdim, bir abimiz bana dernek olarak bilgi vermişti. Devlette memuriyeti olmamakla birlikte bazı camialarda vazife yapmış abimiz. İŞİD'in senin üzerinde hazırlığı var gibi bana bazı bilgiler verdi. Selefiler çok artıyor dedi, 2 bin kadar dernek dedi. Hatta benimle arabada konuştu, yol kenarına çektik. Bu bilgi doğru bilgi. Ben nakilci bir insanım. Nakilciliğe hocalığımdan alıştığım için, kelimesi kelimesine anlatırız.

‘DERNEK DEĞİL YAPILANMA’

Bu iki sene evvelki mesele. Ben kendisine telefon ettim. Senin konuşmana itibaren bu lafı naklettim. Şimdi iş geldi ciddiyete bindi. 'Onlar da bilirler ama bu çokluktan kinaye bir laftır' dedi. Çokluktan kinaye olunca dernek lafının resmi bir yapılanmadır. Sayın Süleyman Bakan Bey de açıkladı, 'Biz suç görmeden müdahale yapamayız' demişti. Hal böyle olunca da dernek lafıyla bu bağdaşmıyor. Haliyle yapılanma.

Emniyet bana '2 bin lafını nereden biliyorsun' dedi. Ben de 'falan abimiz' dedim. Onu tanıdılar. O abimiz bir 2 bin lafı telaffuz etmişti. Ben de bu olay üzerine telefon ettim, 'tehlikenin boyutlarını beyandır, çokluktan kinayedir' dedi.

‘TARİKAT LİDERİ, ŞEYH DEĞİLİM’

Ben İslam alemini, vatanımızı tehdit eden üç vasiyet ettim. Bir diyalogcuların misyoner faaliyetlerine yol açıp insanların hıristiyanlaşmasına ve dolayısıyla ülkenin bölünmesine sebep olması. FETÖ'yü kast ediyorum. Bu çıktı mı? İkincisi Ehl-i Beyt adı altında Sünni müslümanların Şiileştirilmesi. Hepimiz Ehl-i Beyitçiyiz. Ama Ehl-i Bey mezhebinden bahsediliyor. Üçüncü uyarım selefi düşünce adı altında Vehabiliğin aşılanması. Kaç kez televizyonlara ihtar da çektim, ben tarikat lideri değilim, şeyh değilim. Hatmi şerif yaptırma görevlisi de değilim. Hoca efendimiz Mahmut Hocaefendi 'Evladım sen ilimle uğraş' dedi. Ben Mahmut Efendi'nin talebesiyim.”