Şentop’tan Erdoğan’ın adaylığı hakkında açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili açıklama yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Sayın Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. ikinci defa adaylığı normal prosedüre göre olur. Meclis'in karar almasına gerek yoktur." dedi.

featured

Altılı Masa dün gerçekleştirdiği toplantının ardından, “TBMM yenileme kararı almadığı müddetçe, Sayın Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde bir kez daha aday olması mümkün değildir” açıklaması yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığıyla ilgili tartışmalar sürerken TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan da yeni bir açıklama geldi.

Şentop, “Cumhurbaşkanlığı seçim konusu masa meselesi değil; yasa ve Anayasa konusudur.” ifadelerini kullandı. Şentop, “İki defa seçilmeyle ilgili 2 farklı hüküm var. Birisi 2007 yılında yürürlüğe girip 2018’in Nisan ayında yürürlükten kalkan bir hüküm. 2018 Nisan ayında yürürlüğe giren herkese iki defa aday olma hakkı tanıyan hüküm. İki defa seçilme hakkı tanınmıştır.” dedi.

‘101. MADDE DEĞİŞTİRİLDİ’

Önceki dönem cumhurbaşkanlığı yapanlara da bu hakkın tanındığını hatırlatan Şentop, yeni sistem ile birlikte 101. maddenin değiştirilip 101. 102. maddenin birleştirilerek yeniden yazıldığını söyledi.

Şentop, “Yeni sistem döneminden önce 2017’de; yüzde 10, yüzde 5’e indirildi. Bir de daha önce hiç olmayan 100 bin imzayla aday gösterilme eklendi. Hukukta itibar, amaçlara ve manayadır. Hukuk kavramların içeriğini değerlendirir ve ona göre karar verir.” ifadelerini kullandı.

‘HUKUKEN BİR TARTIŞMA YOKTUR’

2018’den bu yana bütün vatandaşlara iki defa seçilme hakkı tanındığını dile getiren Şentop, adaylık tartışmalarına ilişkin “Hukuki bir tartışma yoktur” dedi.

Şentop “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu birinci dönemidir. ikinci defa adaylığı normal prosedüre göre olur. Meclis’in karar almasına gerek yoktur.” açıklamasında bulundu.

Şentop’tan Erdoğan’ın adaylığı hakkında açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

  1. 2 ay önce

    Dükkan senin!

  2. Sentop, senin aciklaman birsey ifade etmez. Sen ne YSK sin nede Anayasa Mahkemesi. Muhalefet oyuna gelip erken secime evet demese Erdogan boku yedi, aday olamaz. YSK buna izin veren uyeler Anayasa sucu islemis olurlar, ve zamani geldiginde 85 yasinda Komutanlar nasil yargilanip hapise atildilarsa onlar da yargilanacaklar. Anayasa maddeleri aciktir.

  3. 2 ay önce

    ‘Top yuvarlaktır’ lafı eskiden sadece futbolda geçerliydi.

  4. 2 ay önce

    o yüzden mi mayısa aldınız? kimi kandırıyor aklınca bunlar.oldu bittye getirmeye çalışacaklar.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!