Şentop'tan 'göç' çıkışı: Yaşadığımız sıkıntılar sadece bir başlangıç

TBMM Başkanı Mustafa Şentop 'Ben bugün göçle ilgili yaşanan sıkıntıları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere oradaki muhataplarımıza anlatıyorum. Yaşadığımız sıkıntıların sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyorum' dedi.

Şentop'tan 'göç' çıkışı: Yaşadığımız sıkıntılar sadece bir başlangıç

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ankara Üniversitesi'nin 75'inci yıl kutlama programı ve 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni'ne katıldı. Törende Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile çok sayıda davetli de yer aldı.

'YAŞADIĞIMIZ SIKINTILAR SADECE BAŞLANGIÇ'

TBMM Başkanı Şentop, insanlık tarihinin önemli bir dönüm noktasında olduğunu vurgulayarak, "Dünyanın yeniden şekilleneceği dönemlerin arifesindeyiz. Bunun sıkıntılarını yaşayan bir dünya tablosuyla karşı karşıyayız. Ben sadece bir şeye dikkat çekeceğim. Son zamanlarda gittiğimiz her yerde, yurt dışında yaptığımız görüşmelerde en önemli konulardan birisi iklim değişikliği konusu. Ama bunun kadar; belki daha sıcak hissedildiği için tartışılan göç konusu. Ben bugün göçle ilgili yaşanan sıkıntıları başta Avrupa ülkeleri olmak üzere oradaki muhataplarımıza anlatıyorum. Yaşadığımız sıkıntıların sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Çok daha büyük sıkıntılarla dünyanın karşı karşıya kalacağını düşünüyorum" diye konuştu.

'PROJELER ORTAYA KOYMAMIZ LAZIM'

Başkan Şentop, dünya genelindeki göç sorununa ilişkin, "Bugün sınırları kapatalım, duvar çekelim' demekle, günü kurtaracak tedbirlerle uğraşacağımıza; bizim şimdiden bütün insanları kendi doğdukları, yaşadıkları coğrafyada tutabilecek, orada yaşamalarını sağlayabilecek imkanları, projeleri ortaya koymamız lazım. Bunun en temel şartı öncelikle huzur ve asayiştir. İnsanlar can güvenliği olmayan yerlerde, coğrafyalarda yaşamaya zorlanamaz. Ne kadar tutsanız sonuçta kendi doğdukları yerlerden göç etmeye başlıyorlar. Yine asgari insani şartlar içerisinde bu nüfusu yine kendi coğrafyasında, doğduğu topraklarda yaşatabilecek imkanları sunmamız lazım. Bugün belki mümkün olduğu kadar fazla kazanmak, sömürüyle kazanmak hoş olabilir ama bundan 50, 100 sene sonra kendi oturduğumuz mekanlarda huzur içerisinde yaşayamayacağız" dedi.