Burhan Kuzu’nun dosyası özel soruşturma bürosunda

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zandaşti'nin dönemin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu'nun yargıya yaptığı baskıyla tahliye edilmesini sağladığı yönündeki iddianın Özel Soruşturma Bürosu'nda yürütüldüğü açıklandı.

Burhan Kuzu’nun dosyası özel soruşturma bürosunda

İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zandaşti’nin dönemim Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun yargıya yaptığı baskıyla tahliye edilmesini sağladığı yönündeki iddianın Özel Soruşturma Bürosu’nda yürütüldüğü açıklandı.

Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre, HSK’den gelen dosyanın Zindaşti’nin kızı ve şoförünün öldürülmesi olayının azmettiricisi olduğu iddiasıyla yargılanarak beraat eden Orhan Ünğan’ın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma dosyasıyla birleştirildiği de öğrenildi. Ünğan’ın 18 Kasım 2019’de Özel Soruşturma Bürosu’na Kuzu’nun yargılamaya müdahalede bulunarak Zindaşti’nin tahliye edilmesini sağladığı yönünde ifade verdiği öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

NUyuşturucu ticareti yaptığı ileri sürülen ve hakkında “adam öldürmek”, “cinayete azmettirmek”, “FETÖ üyeliği” suçlamaları da bulunan İranlı uyuşturucu baronu Naci Şerifi Zindaşti, 19 Ekim 2018 akşamı tartışmalı bir şekilde 3 adamı ile birlikte tahliye edildi. Savcılık Zindaşti’nin tahliyesine itiraz etti. Hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ancak kayıplara karışan Zindaşti bir türlü bulunamadı. Zindaşti’nin tahliyesinin arkasındaki ismin Burhan Kuzu olduğu iddia edildi. İddiaları, “Kendisini tanımam” diyerek reddeden Burhan Kuzu’nun Zindaşti bağlantısını Cumhuriyet, yemek yerken çekilmiş fotoğrafını yayımlayarak ortaya çıkarmıştı. Zindaşti’nin tahliyesine ilişkin soruşturma başlatan HSK’nin görevlendirdiği müfettişlere ifade veren cumhuriyet savcısı Ercan Devrim ile hâkimler Özkan Gürel ve Ersin Öztürk “Sürekli arıyordu. İran ile ilişkiler için serbest kalmalı diye” diyerek Kuzu’nun Zindaşti’nin tahliyesi için yaptığı baskıları detaylarıyla anlatmıştı.

HSK müfettiş raporunun ardından Kuzu hakkında bir soruşturma olup olmadığı konusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan bir yanıt gelmemişti. Ancak HSK’nın dosyayı Başsavcılığa ilettiği öğrenildi. Tahliye skandalı ile ilgili hazırlık soruşturması yapıldığı belirtilirken önümüzdeki günlerde Burhan Kuzu’nun ifadeye çağrılabileceği kaydedilmişti.

Halen Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu’ndaki görevini sürdüren Kuzu, sosyal medya hesabından “Zindaşti meselesi ile çok uzun zaman önce bir açıklama yapmıştım. Bir anayasa profesörü olarak, hayatım boyunca yargı bağımsızlığını savundum ve siyasi görevlerimde önemli katkılar yaptım. Yargı mensuplarımıza baskı yapmadım. Esasen benim hukuk anlayışıma asla uygun değildir” ifadelerini kullanmıştı.