SETA'da istifa depremi... Birer birer ayrıldılar

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın kurucusu olduğu, İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un uzun yıllar yöneticiliğini yaptığı, Sabah Gazetesi yazarı Burhanettin Duran'ın koordinatörlüğünü yürüttüğü ve sarayın dış politikalarına yön verdiği iddia edilen SETA'da görevden alma ve istifa dalgası yaşandı. Son dönemde Batı yanlısı politikalarıyla AKP içinde de tartışmalara neden olan SETA'da 20 kişinin görevden alındığı veya istifa ettiği belirtildi.

SETA'da istifa depremi... Birer birer ayrıldılar
SETA'da istifa depremi... Birer birer ayrıldılar

Hükümete yakınlığıyla bilinen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'ndan (SETA) art arda görevden alma ve istifa haberi geldi. Veryansın Tv'nin edindiği bilgilere göre, kararın geçen hafta alındığı öğrenildi...

SETA Toplum ve Medya Araştırmaları Direktörü İsmail Çağlar, bazı arkadaşlarının işten çıkarılmasını yanlış bulduğundan istifa ettiğini belirtti.

Çağlar’ın, adı uluslararası basın kuruluşlarının Türkçe servislerinde çalışan gazeteciler hakkında hazırlanan ve fişleme tepkilerine neden olan raporun hazırlayıcıları arasında yer alıyordu.

SETA’nın resmi internet sitesinde Takvim Gazetesi yazarı İsmail Çağlar’ın yazar sayfasının kaldırıldığı görüldü. Çağlar, 7 Nisan tarihinde Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştı.

Çağlar, sosyal medya hesabından şu mesajı paylaştı:

- Yaklaşık 8 yıl süren SETA hikayesini bitirme kararı aldım. Bazı arkadaşlarımız işten çıkartıldı. İşten çıkarılmaları yanlış bulduğum için ayrıldım. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Büyük Türkiye mücadelesine farklı kulvarlarda elimden geldiğince katkı vermeye devam edeceğim.

- Eski çalışma arkadaşlarıma başarılar dilerim. Onların da mücadeleden taviz vermeyeceklerine eminim. Hepimiz hakkında hayırlı olur inşallah.

SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı:

- 7 yıldır içinde bulunduğum SETA vakfından ayrılma kararı aldım. Cumhurbaşkanımız liderliğinde verilen güçlü ve bağımsız Türkiye mücadelesine elimden gelen katkıyı başka mecralarda vermeye devam edeceğim.

SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Hasan Basri Yalçın:

- Yaklaşık beş yıldır görev yaptığım SETA’dan ayrıldım. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, elimden geldiğince ve dilim döndüğünce, Büyük Türkiye vizyonunu farklı mecralarda anlatmaya devam edeceğim.

SETA Strateji Araştırmacısı Veysel Kurt:

- Zorunlu ve kişisel bir açıklama: 7 yılı aşkın bir süredir -zor zamanlarda- çalıştığım SETA’dan ayrılma kararı aldım.

- Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde Türkiye’nin güçlü bir ülke olma yolunda bir akademisyen olarak bildiğimi söylemeye ve elimden geleni yapmaya devam edeceğim.

- Kurumda kalan arkadaşlarımın da aynı özveri ile çalışmaya devam edeceklerine inanıyorum, kendilerine başarılar dilerim.

Kriter Dergisi Yayın Koordinatörü Yusuf Özkır:

- SETA Vakfı'nda ve Kriter Dergisinde 6 yıldır devam eden görevim sona ermiş bulunuyor.

Bu süreçte çeşitli vesilelerle temasta olduğumuz Kriter okuyucularına, yazarlarına ve çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Büyük Türkiye ideali çerçevesinde yola devam inşallah

AB'DEN FONLANMIŞTI

Mali kaynakları tartışma konusu olan SETA’yı Albrayrak ailesinin finanse ettiği belirtilmişti. 

SETA Vakfı'nın başında eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak bulunuyor.

SETA'nın '2018 Avrupa İslamofobi Raporu” başlıklı çalışması için AB'den fon aldığı ortaya çıkmıştı.

İlgili haber: AB, SETA’yı da fonlamış
 

SOYLU, SETA'CILARA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddialarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Habertürk’te gazetecilerin sorularını yanıtlamıştı.

Soylu, Ahmet Davutoğlu’nun AKP Genel Başkanı ve Başbakan olduğu dönemlere değinerek şu ifadeleri kullanmıştı:

“1 Kasım seçimlerinden sonra bu mücadele devam etti. Ahmet Davutoğlu'nun etkili olduğu think thang kuruluşlarından birisine bugün HDP'nin eş başkanlarından Mithat Sancar geldi. Bir şey söyledi orada. Özeti şu; Apo içeriden çıkacak. İki, Suriye'de, Kuzey Suriye'de bir devlet kurulacak, başına geçecek. Üçü, Türkiye'de özerk bir anayasa yapılacak, kendine ait bir anayasa yapılacak. Ki biz bunu daha sonra CHP, İYİ Parti, HDP'nin kendi içerisinde o şeyi gördük. Yukarıdan aşağıya bir değerlendirme yaptık.”

Soylu’nun konuşmasında “think thang” diye bahsettiği kurum SETA’ydı.