Sevil Berberi -yeniden- Ankara opera sahnesinde

featured
service

Hümay Göbel yazdı

“Mösyö Kreşendo” lakaplı Gioacchino Rossini’nin dünya opera tarihine damga vurmuş eseri Sevil Berberi, 30 Kasım 2019 akşamı, 20 sene aradan sonra Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından muazzam bir temsille yeniden perde dedi.

Dünya Prömiyeri 1816’da Roma’da yapılan eserin librettosunu İtalyan yazar ve librettist Cesare Sterbini yine İtalyanca olarak yazmıştır. Klasik Dönem ve Romantik Dönem arası geçiş bestecilerinden Rossini, Sevil Berberi’ni 24 yaşındayken yaklaşık 3 hafta gibi kısa bir sürede bestelemiştir. Muazzam melodik yapısıyla Sevil Berberi, seyirciyi hiç sıkmayan bir opera buffa(operakomik)’dır.

20 YIL ÖNCE ANKARA

Sevil Berberi 20 sene önce yine Ankara’da sahnelenmişti. 20 sene sonraki temsilin rejisi ise Ankara DOB’da ilk kez temsil çıkaracak olan Ayşe Dağıstanlı Parlar’a verilmişti. Prömiyer’de maestro ise Ankara DOB Müzik Direktörü Antonio Pirolli idi.

Seville Berberi’nin 20 yıl aradan sonra ortaya konan temsilinde gerek dekor gerek kostüm seçimleri oldukça başarılı.

Dekor, Rosina’nın iç dünyasını sarih bir şekilde yansıtmakta. Zira Rosina dışarıdan bakıldığında oldukça şatafatlı ve varlık bir hayat süren güzel bir kadınken iç dünyasında bu süslü dünyaya hapsedilmiş bir süs bebeğidir adeta. Dönemin burjuva görüntüsüne sadık kalınarak hazırlanmış kostümler ise prodüksiyonun takdiri hak eden diğer bir yanı.

SEVİL BERBERİ‘NİN YILDIZI

Sevil Berberi’nin yıldızı benim için zeki berber Figaro!

Figaro, 17. Yüzyıl İspanya’sının burjuva yaşantısına ve değerlerine esprili bir üslupla karşı çıkan aynı zamanda dönemin koşulları düşünülecek olursa filizlenmeye başlayan özgürlük fikirlerine de bireysel tepkisiyle selam çakan orijinal bir figür. Figaro’yu prömiyerde Cem Beran Sertkaya (bas) canlandırdı. Ayakta alkışlanmayı hak eden dolu dolu bir performans sergilediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sahne enerjisi çok yüksekti, mimik ve beden dili kullanımı ise üst düzeydi.

Ankara DOB, Seville Berberi için harika bir cast oluşturmuş. Almaviva rolündeki Barış Yanç muazzam bir sahne insanı örneğin. Kendisini, mimiklerini sahnedeki güzel enerjisiyle seyretmek çok keyifli. Zira temsili sürekli bir tebessümle seyretmemde kendisinin katkısı oldukça fazlaydı.

Rosina’yı Türkiye’nin gururu koloratur sopranomuz kıymetli Görkem Ezgi Yıldırım canlandırdı. Mükemmel bir süs bebeğiydi. Cast ile ilgili detaylı bilgiye yazının sonunda paylaşacağım linkten ulaşabilirsiniz. Her biri çok kıymetli sanatçılarla dolu bu “cast”ı tanımakta fayda var.

Eserin aslı 3 perdeden oluşmakta ancak Ankara DOB eseri 2 perde olarak sahnelemekte. Aşağı yukarı 2 saat 45 dakikalık bir temsil bekliyor seyirciyi.

Ancak bu sürenin Ankara DOB’un keyifli ve dünya standartlarındaki harika icrasıyla su gibi akıp geçtiğini söylemeliyim.

Son olarak eserin bir diğer adının “Faydasız Tedbir” olduğunu belirtmeliyim ki eserin bitimindeki nükteli atıf da bu ismin ne kadar isabetli bir seçim olduğunu seyirciye gösteriyor.

Eseri seyretmek isteyen sanatseverler için 13 ve 22 Ocak tarihlerinde birer temsil olacağını ve biletlerin hızla tükendiğini belirtmek isterim.

Sanat dolu günler…

SEVİL BERBERİ KONU

1.Perde

İspanya’nın Sevil şehrinde bir sokak. Kont Almaviva, Madrid’de görüp aşık olduğu genç ve güzel Rosina’nın peşine düşüp Sevil’e gelmiştir. Kont’un eski berberi olan ve artık Sevil’de yaşayan Figaro, Rosina’nın vasisi Doktor Bartolo ile yaşadığını ve Bartolo’nun genç kızın tüm servetine konmak için onunla evlilik planladığını Kont’a anlatır. Doktor Bartolo’ya Rosina ile evlenmesi konusunda müzik öğretmeni Don Basilio yardım etmektedir. Kont Almaviva ve Figaro bir plan düşünerek gizlice Rosina’nın evine girmeyi kararlaştırırlar. Kont sarhoş bir subay kılığında eve girecektir. Rosina ise Kont’un gerçek kimliğini bilmemekte onun Lindoro adında bir öğrenci olduğunu sanmaktadır. Doktor Bartolo’nun evi. Don Basilio, Doktor Bartolo’ya şehirde Kont Almaviva’yı gördüğünü söyler. Ona göre Almaviva, Rosina’nın peşindedir. Doktor Bartolo’ya göre yapacak tek bir şey kalmıştır; hemen o akşam Rosina ile evlenmek. Bu sırada sarhoş subay kılığında Kont eve gelir. Niyeti o evde konaklamaktır. Bartolo buna şiddetle karşı koyar. Kont’un girişimi askerlerin de eve gelmesiyle yaşanan curcunayla beraber büyük bir gürültüyle son bulur.

2. Perde

Doktor Bartolo’nun evi. Kont, Basilio hasta olduğu için onun yerine şan dersi vermeye gelen müzik öğretmeni kılığında eve girmeyi başarır. Kont’un güzel Rosina’ya şan dersleri verdiği esnada berber Figaro, Doktor Bartolo’yu damat traşına hazırlamaktadır. Traş esnasında pencerelerden birinin anahtarını gizlice çalan Figaro, müzik öğretmeni Don Basilio’nun eve gelebileceğini hesaplayamamıştır. Kont, Don Basilio’yu çok hasta göründüğü, eve gitmesi gerektiği hakkında bir kese altının da yardımıyla ikna eder. Nihayet Kont, Rosina’ya açılır. Gece evden kaçmak üzere randevulaşırlarken her şeyi duyan Don Bartolo, Kont’u evden kovarak kendi evlilik planı için harekete geçer. Ancak o gece dışarıda şiddetli bir fırtına vardır. Kont ve Figaro çaldıkları anahtarla eve yeniden girerek Rosina’ya hızla gerçek hikayeyi anlatırlar. Don Bartolo nikahı kıymak üzere noteri eve çağırmıştır. Bartolo’nun yokluğundan yararlanan Kont, Don Basilio’ya çok kıymetli bir yüzük vererek kendilerine nikah şahidi yapar. Nikahı oracıkta kıyılan genç aşıkların mutluluğuna diyecek yoktur. Elleri boş dönen Don Bartolo’ya tek teselli güzel Rosina’nın kendisine bıraktığı servettir.

 

Sevil Berberi -yeniden- Ankara opera sahnesinde

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!