Sevilay Yılman çok umutlanmış: Erdoğan'da eskiye dönüş niyeti gördüm!

HaberTürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün yaptığı grup toplantısı konuşmasını değerlendirdi. Yılman, "Erdoğan’da eskiye özlem, eskiye geri dönüş niyeti gördüm" görüşünü savundu.

Sevilay Yılman çok umutlanmış: Erdoğan'da eskiye dönüş niyeti gördüm!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayı değerlendiren Sevilay Yılman, "eskiye geri dönüş" sinyallerini aldığını söyledi.

Sevilay Yılman, "Yabancı, öngörülebilir bir kamu düzenine sahip, yargı sistemi güven veren ülkede yatırım yapmak ister. Gerçek olan şu ki bizim karnemiz bu konuda çok zayıf. 'İfade özgürlüğü' başta olmak üzere yargılamalarla ilgili epeyce sorunumuz var. Bu sorunu çözmeden… Ülkede tam ve bağımsız ve sorunsuz bir yargı düzeni olduğunu ispat etmeden yabancı sermayeyi çekebilmek mümkün değil. Anladığım kadarıyla Erdoğan da artık ciddi ciddi bunun farkında" ifadelerini kullandı.

Yılman yazısında, "Ben dün dinlediğim, izlediğim Erdoğan’da eskiye özlem, eskiye geri dönüş niyeti gördüm. Samimiyetle söylüyorum… Hem ülkem adına… Hem oğlumun geleceği adına… Hem de kendi adıma umut duydum. İnşallah atılan bu kararlı adımdan geri dönülmez ve bu cennet vatanımız hak ettiği huzurlu, müreffeh ve sağlıklı o eski güzel günlerine yeniden kavuşur…" dedi.

BABACAN VE DAVUTOĞLU'NA YAKIN İSİMLER

HaberTürk'ün bir diğer yazarı Nagehan Alçı da önceki günkü yazısında yeni Bakan Lütfü Elvan ve Naci Ağbal'ın felsefe olarak Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'e daha çok benzediğini söylemişti. Alçı, Lütfü Elvan'ın Ahmet Davutoğlu ile de yakın ilişkide biri olduğunu söylemişti.

Alçı'nın yazısının satır başları şöyleydi:

"Berat Albayrak’ın istifa kararı almasındaki en önemli etkenlerden birinin Naci Ağbal’ın Merkez Bankası Başkanlığı’na getirilmesi olduğu kanaatindeyim.

Yıldızlarının hiç barışmaması bir yana, Ağbal ve Albayrak’ın ekonomiye bakış açıları diğer bir deyimle iktisat felsefeleri birbirinden çok uzak.

Ağbal felsefe olarak daha çok Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’e yakın bir çizgide olarak tanımlanabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Berat Albayrak’ın yerine getirdiği Lütfi Elvan ise Ahmet Davutoğlu’na çok yakın bir isimdi.

Davutoğlu gibi Konyalı. Tarzı ve tavrı Davutoğlu’na benziyor. Onun seçim hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapmıştı. Bir kalkınma iktisatçısı. Ağbal ile de uyum içinde olurlar.

Fakat şunu da belirteyim ki Türkiye’nin faiz politikasını yine Recep Tayyip Erdoğan belirler. Bu konuda bir değişim bekleyenler yanılıyor.

Gelelim Elvan ve Ağbal tercihlerinin sebebine...

Cumhurbaşkanı Erdoğan acaba bu iki ismi önemli pozisyonlara getirerek aynı zamanda DEVA ve Gelecek partilerine geçişler için ön mü aldı?

Bu seçimler 40 vekil iddiasından bağımsız görünebilir mi?

Ben 40 vekil iddiasını inandırıcı bulmuyorum.

Fakat Tayyip Bey’in DEVA ve Gelecek’in tarzına ve üslubuna yakın iki ismi çok kritik yerlere getirerek yine Erdoğan usülü siyasi zeka manevralarından birini daha yaptığını düşünüyorum..."