Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısında… Mahkeme salonunda neler yaşandı?

ABD Hazinesi'ni dolandırmak suçlamasıyla ABD'de tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz, hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tele konferans yöntemiyle hakim karşısına çıktı.

featured

VERYANSIN TV

Avusturya’dan ABD’ye iade edilen SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın, Utah 3. Bölge Mahkemesi Sulh Ceza Mahkemesi’nde “kara para aklamak ve yargıyı engellemek” suçlamasıyla yargılanmasına başlandı.

Korkmaz hakkında, 28 Nisan 2021’de, Utah Savcılığı tarafından 15 sayfalık iddianame hazırlanmıştı. İddianamede Korkmaz’ın, Türkiye ve Lüksemburg’daki banka hesapları aracılığıyla 133 milyon dolar kara para akladığı öne sürülmüştü.

Utah Salt Lake City’de başlayan mahkemeye Sezgin Baran Korkmaz telekonferans yöntemiyle bağlandı.

Veryansın TV’nin edindiği bilgilere göre SBK’nın avukatları 16 bin adet dosya olduğunu, bu dosyaların detaylandırılması gerektiğini ve dosya sayısının 100 bini bulabileceğini belirterek savunma için zaman istedi.

Savunmanın talebi üzerine hakim bir sonraki duruşmayı 17 Ocak’a erteledi.

Sezgin Baran Korkmaz’ın yargılanma sürecini yakından takip eden gazeteci Recep Canpolat, mahkemede yaşananları ve bundan sonra yaşanacak süreci Veryansın TV canlı yayınında anlattı.

İşte Canpolat’ın açıklamalarından satır başları:

“Yargıç Jarred Bennet, konuyla ilgili olarak davanın ABD’nin Sezgin Baran Korkmaz’a karşı bir dava olduğu, bu davayla ilgili olarak bilgi ve belgelerin hazırlandığını, bu konuda da sanık tarafından hazırlık savunmalarının yapılması konusunda bilgilerine başvurdu. Duruşmada ayrıca Washington’dan katılan savcı Richard Rowling konuştu. Özellikle dava süreciyle ilgili savunma yapacak tarafa bilgi ve belgelerin ulaştırıldığını söyledi. Jarred Bennet savunmaya bilgi verdi. “Bu sürecin içerisinde hazırlıkları tamamladınız mı?” diye sordu. O sorunun dışında ayrıca “Bu konuda bizden bir istediğiniz var mı?” diye bir soru yöneltti Yargıç Jarred Bennet… Adalet Bakanlığı’ndan temsilci katıldı duruşmaya video konferans üzerinden. Ayrıca bir savunma avukatlarından California barosuna kayıtlı Nafiz Çekirge de duruşmaya katıldı. O da yine video konferans üzerinden California’dan katıldı.”

17 OCAK’A ERTELENDİ

“Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatları bu sürecin içerisinde 16 bin belge olduğunu, bu belgelerin detaylandırılması gerektiğini, belki bunun 100 bine kadar yükselebileceğini, bu konuda da yargıcın, mahkemenin bir süre vermesini istedi. Bunun üzerine de yargıç Jarred Bennet, sürenin ne kadar olması gerektiği noktasında soru sorarken aynı zamanda da cevabını verdi. “90 gün olur mu?” dedi. “17 Ocak sizin için müsait mi?” dedi. O haftanın içerisinde 10 Ocak, 17 Ocak veya 24 Ocak yani ocak aynın 2. 3. ve 4. haftası içerisindeki bir sürenin olabileceğini söyledi. Bunun üzerine 17 Ocak olabileceğini söylendi. 90 günlük bir sürenin bu konuda yeterli olacağını, o zaman 17 Ocak’ta yeniden bir tele konferans ile duruşma yapılması gerektiği üzerinde anlaştılar.

Tabi bu davayla ilgili detaylara girilmedi, mahkemede bir konferans şeklinde video uygulaması üzerinden yapıldığı için konferans şeklinde devam etti. Richard Rowling, mahkemenin savcısı, süreçle ile ilgili bilgileri aktardı ve Ocak ayının 17’sine ikinci duruşmanın bir video konferans ile yapılması konusunda hemfikir oldular.”

SEDAT PEKER’İN İDDİALARI

Organize suç örgütü yöneticisi olduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker, geçtiğimiz yıl yayınladığı videoda Sezgin Baran Korkmaz hakkında iddialarda bulunmuştu. Peker’in iddialarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Korkmaz’ı 5 Aralık 2020’de makamına çağırarak bir iş insanından (İnan Kıraç olduğu düşünülüyor) alacağı 45 milyon dolardan vazgeçerek yurtdışına çıkmasını söyledi. Peker’in iddiasından 13 gün sonra Korkmaz Avusturya’da tutuklandı. Sedat Peker iddialarını şöyle anlatmıştı:

“5 Aralık’ta Organize Suçlardan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Resul Holoğlu telefon açıyor Korkmaz’a, İçişleri Bakanlığı’na çağırıyor. Saat 10:30’da giriş, 12:30’da çıkış. Sezgin Baran Korkmaz’ın bir işadamından 45 milyon dolar alacağı var. Süleyman buna ‘Senin hakkında tahkikat yapıldı, yurtdışına çık. Yukarının haberi var, bu alacağın olan parayı da sil, sorun çıkacak’ diyor. Yukarısı dediği de Tayyip Abi. Sezgin Baran Korkmaz, 6 Aralık’ta, yurtdışına gidiyor. İçişleri Bakanı, Organize Suçlar Daire Başkanı’nı telefonla arayıp hakkında altı aydır dosya hazırlanan adamı İçişleri Bakanlığı’na çağırıyor ve görüşüyor, yurtdışına çıkmasını söylüyor. 5 Aralık’ta Sezgin Baran Korkmaz İçişleri Bakanlığı’na geldi mi? Kamera kayıtlarını çıkarın. 6 Aralık’ta yurtdışına çıkmış mı? Sezgin Baran Korkmaz bakıyor ki her şey elden gidecek, dönmüyor. 28 Aralık’ta operasyon yapıyorlar.”

Sezgin Baran Korkmaz hakim karşısında… Mahkeme salonunda neler yaşandı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!