Sezgin Baran Korkmaz 14 gün daha gözaltında kalacak

Türkiye'nin kara para aklama suçlamasıyla aradığı Sezgin Baran Korkmaz'ın bugünkü duruşmasında mahkeme, iadesi talep edilen zanlının 14 gün daha tutuklu kalmasına, nihai kararı da yakalandığı yerdeki mahkemenin vermesine hükmetti. Kararın neticesinde Korkmaz 14 gün daha gözaltında kalacak.

Sezgin Baran Korkmaz 14 gün daha gözaltında kalacak

Avusturya Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi, 19 Haziran günü gözaltına alınan Sezgin Baran Korkmaz hakkında karar vermek için toplandı.

Türkiye ve ABD tarafından iadesi istenen Korkmaz'ın bu süreçte tutuklu kalıp kalmaması görüşüldü.

Sezgin Baran Korkmaz hakkında geçici tutuklama kararı verildi. Korkmaz'ın tutuklu olarak iade sürecini geçirmesine hükmedildi.

Mahkemede, iadenin içeriğine ilişkin bir karar verilmedi. Korkmaz'ın ABD'nin talebine yönelik bir beyan ya da hukuki itirazının da bulunmadığı belirtildi.

Mahkemeden TRT Haber'e yapılan açıklamada iade kararının zamanı için şu an bir şey söylemenin mümkün olmadığı ifade edildi.

Benzer süreçlerdeki tecrübelere göre Amerika Birleşik Devletleri'nden ek belgeler istenmesinin olası olduğu kaydedildi. 

14 GÜN DAHA GÖZALTINDA KALACAK

Sözcü'den Ali Gülen'in aktardığına göre, duruşmanın başında gözaltı gerekçesi, iade prosedürü, kendisiyle ilgili suçlamanın ve talebin anlatıldığını, Sezgin Baran Korkmaz'ın duruşma boyunca sakin olduğunu ve söz almadığı belirtildi.

Korkmaz'ın avukatlarının hem mahkemenin yetkisiz olduğuna dair dilekçe verdiği, hem de 'ilk başvuran ülkenin ABD olmasına rağmen, uluslararası anlaşma gereği ilk başvurana gönderileceğine ilişkin hüküm olmadığını' savunarak Korkmaz'ın Türkiye'de yargılanmasını istedikleri belirtildi.

Viyana Eyalet Ceza Mahkemesi Başkanvekili Christina Salzborn, Korkmaz davasına ilişkin olarak da "Az önce dosyaya bakan hakimle görüştüm. İlgili kişiyi huzura alıp dinledi ve bugün konuyu karara bağladı. İlgili şahısla ilgili iade tutuklaması kararı verildi. Kararın içeriğine ilişkin mahkemeye çıkarılan şahıs herhangi bir yorum yapmamış. Karara itiraz etme hakkı bulunuyor. Ancak bununla ilgili bir bilgi de verilmedi" dedi.

Mahkeme, iadesi talep edilen zanlının 14 gün daha tutuklu kalmasına ve iade sürecindeki kararı, tutuklandığı ilk yer olan Wels'teki mahkemenin vermesini kararlaştırdı. Şuan için bu duruşmaya kadar Korkmaz'ın gözaltı sürecinin devam etmesi bekleniyor.

İADE İŞLEMLERİ İÇİN SÜREÇ BAŞLAMIŞTI

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun, Sezgin Baran Korkmaz’ın iade işlemleri için süreci başlattıklarını söylemişti.

19 HAZİRAN'DA YAKALANDI

Türkiye ve ABD tarafından aranan, SBK Holding ve 6 şirketine yönelik kara para aklama soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı bulunan Sezgin Baran Korkmaz, Avusturya’da 19 Haziran'da yakalanmıştı.

Korkmaz, kara para aklama suçundan ABD tarafından da aranıyordu.

Hakkında Interpol'ün kırmızı bültenle arama kararı bulunan Korkmaz'ın 5 Aralık 2020'de yurt dışına çıktığı İstanbul Havalimanı'nın güvenlik kamerası kayıtlarından tespit edilmişti.

132 MİLYON DOLAR KARA PARA AKLAMIŞTI

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, geçen yıl SBK Holding ve holdinge bağlı 6 şirketin hesaplarında yaptığı incelemelerde, 132 milyon dolar kara para aklandığını belirlemişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, SBK Holding ve alt şirketlerinde yönetici olan 19 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Sezgin Baran Korkmaz'ın da arasında bulunduğu 8 şüphelinin yurt dışında olduğu tespit edilmişti.

Korkmaz; gerçeğe aykırı belge düzenlemek, kara para aklamak ve ABD hazinesini 511 milyon dolar zarara uğratmak gibi suçlamalardan yargılanıyor.

Korkmaz hakkında "mal varlığı değerini aklama" suçundan 7 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyor.