SGK, DİSK’in işten çıkarma bilgi talebini ‘ticari sır’ gerekçesiyle reddetti

DİSK Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) işten çıkarmaların ayrıntılarına ilişkin bilgi taleplerinin “ticari sır” gerekçesiyle reddedildiğini belirtti.

SGK, DİSK’in işten çıkarma bilgi talebini ‘ticari sır’ gerekçesiyle reddetti

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) işten çıkarmaların ayrıntılarına ilişkin bilgi taleplerinin “ticari sır” gerekçesiyle reddedildiğini belirterek, “Göreviniz Kod-29 ile ilgili gerçekleri gizlemek değil bu zulme son vermektir. İşverenlerin tek taraflı beyanı ile hiçbir işçi damgalanarak işinden olmamalıdır” açıklamasını yaptı.

DİSK Araştırma Merkezinden (DİSK-AR), yapılan açıklamada, 2020 yılında Kod-29’dan işten çıkarılan işçi sayısının 177 bin olduğuna ilişkin açıklamalarının ardından SGK’nın gelen tepkiler üzerine, 1 Nisan 2021 tarihli genelgesiyle Kod-29 ile ilgili ayrı kodlar belirlediğini, ancak bu biçimsel değişikliklerin sorunları çözmekten uzak olduğu kaydedildi. 

DİSK-AR’ın, Kod-29 uygulamasının tüm işten çıkarmalar içindeki payını öğrenmek amacıyla 6 Nisan 2021 tarihinde CİMER aracılığıyla SGK’ye yeni bir başvuru yaparak 2015-2019 yılları arasında tüm işten çıkarma kodlarına göre işten çıkarılan işçilerin sayısını sorduğu belirtilen açıklamada, SGK’nın 14 Nisan 2021 tarihli cevabında, istenen bilgilerin özel bir çalışma, araştırma ve analiz gerektirdiğini ileri sürerek, talep edilen bilgilerin “kişisel veri ile ticari sır niteliğinde olan veri” kapsamında değerlendirerek bilgi vermeyi reddettiği belirtildi.

'TİCARİ SIR NİTELEMESİ AKIL VE HUKUK DIŞI'

Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi: 

“Konfederasyonumuzca SGK’den istenen bilgiler ayrı bir inceleme ve araştırma yapılmaksızın SGK’nin verebileceği hazır bilgilerdir. Gerekçelerine göre işten çıkarma sayıları SGK’nin elektronik ortamda derlediği bilgilerdir ve zaten hazırda bulunuyor. Nitekim SGK 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ait bilgileri kendisi de açıkladı. Kod-29’a göre son üç yıla göre zaten açıklanan bilgilerin diğer kodlara ve yıllara göre açıklanmaması bilgi saklamaktan öte bir anlam taşımaz. Öte yandan talep ettiğimiz bilgiler anonim ve genel nitelikli olup kişisel ya da ticari sır olarak nitelenmeleri akıl ve hukuk dışıdır.  Milyonlarca işçiden kesilen primlerle kamu hizmeti veren SGK’nin bir işçi konfederasyonu tarafından yapılan bilgi başvurusunu reddetmesi asla kabul edilemez.

SGK Kod-29’un vahametini mi örtmek istiyor? İşverenleri mi koruyor? SGK’yi şeffaf davranmaya ve kaç işçinin hangi gerekçelerle işten çıkarıldığını kamuoyu ile paylaşmaya çağırıyoruz. SGK’nin bilgi edinme hakkımızı hukuka aykırı biçimde çiğnemesi konusunda ayrıca hukuksal girişimlerde bulunacağız.”

'İŞTEN ÇIKARMALARDA TÜM İSTİSNALAR DERHAL KALDIRILMALI'

DİSK-AR açıklamasında, ülkeyi yönetenlere “Göreviniz Kod-29 ile ilgili gerçekleri gizlemek değil bu zulme son vermektir. İşverenlerin tek taraflı beyanı ile hiçbir işçi damgalanarak işinden olmamalıdır. İşten çıkarma yasağındaki tüm istisnalar derhal kaldırılmalı, işverene kanıtlama yükümlülüğü ve etkin denetim getirilmelidir. Aksi halde yaşanacak yeni mağduriyetlerin sorumlusu ülkeyi yönetenler olmaya devam edecektir” denildi.

Sergül Keskin / Ajans Bizim