Silah, mühimmat, mali destek… Gizli Taliban hücresi

Afganistan’da Taliban eksenli gelişmeler kapsamında Türkiye’nin havalimanını koruma talebi tartışılırken, ‘Pakistan Talibanı’ için kurulan ‘özel hücre’ açığa çıktı. Hindistan’ın dış istihbarat kuruluşunda kurulan hücreyle; örgüte son 2 yılda yarım milyardan fazla mali kaynak sağlandı, silah ve mühimmat teslim edildi. İşte belgeleriyle, sık sık kanlı terör saldırılarıyla gündeme gelen örgüte verilen destek…

Silah, mühimmat, mali destek… Gizli Taliban hücresi

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

NATO ve Washington’un çekilmesinin ardından Taliban’ın sahada alan hakimiyetini artırması ve Ankara’nın Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı koruma talebi, Afganistan başlıklı gelişmeleri Türkiye’nin gündemine soktu. 

HİNDİSTAN’DA KURULAN ÖZEL HÜCRE

ABD ile Türkiye arasında “hava koruması” ve “mali destek” konularında görüşmeler devam ederken Veryansın Tv, “Pakistan Talibanı” olarak bilinen Tahrik-i Taliban Pakistan (TTP) için kurulan “özel hücre”ye ilişkin çarpıcı bir rapora ulaştı. 

Pakistan’ın Birleşmiş Milletler’e sunduğu rapora göre, Hindistan’ın dış istihbarat kuruluşları arasında yer alan Araştırma ve Çözümleme Kanadı (RAW-Researchand Analysis Wing) Genel Merkezi’nde 2015 yılında özel bir hücre kuruldu.

22 MİLYAR KAYNAK

Doğrudan Hindistan Başbakanı’nın denetimi ve gözetimi altında faaliyet yürüten hücreye, son 2 yıl için 22 milyar Pakistan Rupisi’nden (PKR) fazla kaynak ayrıldı. 

Mali destekle, Çin’in Kuşak-Yol projesini başarısızlığa uğratmak, Keşmir ve GB (Gilgit, Baltistan) bölgelerindeki huzursuzluğu teşvik etmek ve yıllarca süren örgüt içi hizipçilik ve iç çatışmalardan sonra, 2020'de yeniden yapılanma ve birleşme sürecine giren TTP’nin terör saldırılarını artırması hedeflendi. 

PAKİSTAN TALİBANI’NA MİLYONLAR AKTI

Pakistan’ın bir dizi başarılı operasyonları sonucunda büyük zarar verdiği ancak adı son dönemde sık sık terör saldırılarıyla gündeme gelen TTP’ye 22 milyar PKR’nin yüzde 2.88’i, yani 633 milyon 600 bin PKR destek sağlandı. 

İŞTE BELGELERİYLE ÖRGÜTE SAĞLANAN DESTEK

Para, farklı tarihlerde yapılan transferlerle verildi.

Bunun için Hindistan’ın Kabil Büyükelçiliği aktif olarak kullanıldı. Önce Büyükelçilikteki Rajesh isimli istihbarat subayı; Lahor, Peşaver ve Karaçi'de terör faaliyetleri düzenlemesi için TTP komutanlarıyla dört toplantı yaptı. 

Mali destek için de Hintli bir büyükelçi ve bir başkonsolos görevlendirildi. 

Görüşmelerden birinde Hindistan Büyükelçiliği'nden TTP Komutanlarına toplam 820 bin dolar ödendi. Ödeme, Hindistan’a çalışan "işbirlikçiler" vasıtasıyla yapıldı. 

Bazı ödemeler banka dekontlarıyla kayıt altına alındı. RAW, Pakistan-Afganistan sınırında bulunan “Khyber Pakhtunkhwa” eyaletinde 

terörizmi desteklemek amacıyla 2 işlem gerçekleştirdi. Her iki işlemde Hint Bankaları aracılığıyla yapıldı. 28.000 dolar “Punjab Bank India” tarafından transfer edildi. 55.821 dolarlık ikinci işlem, Hindistan’ın “New Delhi” bankasından gelen ve “Afganistan Uluslararası Bankası” tarafından kabul edilen Bay Manmet ( Hintli) tarafından gerçekleştirildi. 

Terör örgütüne silah, patlayıcı ve EYP de verildi. Teslimatlardan biri, RAW ajanının TTP savaşçılarıyla bir araya geldiği görüşmede yapıldı. 

Pakistan’ın BM’ye sunduğu raporda yer alan söz konusu belgelerin; Afgan Farsçası olarak bilinen “Dari” dilinde yazılan, teröristler arasındaki iç yazışmalar olduğu belirtiliyor. Raporda, belgelerin İngilizce çevirisinin de yer aldığı görülüyor.

TTP NASIL KURULDU?

Afganistan - Pakistan sınırı, Veziristan ve Aşiretler Bölgesi'nde etkili olan TTP, 2007 yılında 13 örgütün birleşmesiyle kuruldu. Çatı örgüte bağlı teröristlerin çoğunluğu Afganistan savaşından kaçan militanlardan oluşuyor.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı raporuna göre, 2019 itibariyle Afganistan'da yaklaşık 4 bine yakın militanını barındıran örgüt, kendisine amaç olarak Pakistan'da şeriat hükümlerini uygulamayı belirledi.

TTP, 2008'de Pakistan tarafından yasaklı örgütler listesine alındı, 2014'te başlayan Zarb-e Azb askeri operasyonuyla da Pakistan sınırları dışına çıkarıldı.

PAKİSTAN TALİBANI’NIN KANLI SALDIRILARI

Ancak örgüt, ülke dışına çıkarılsa da hücre tipi örgütlenmeyle son yıllarda kanlı terör saldırılarıyla gündeme geldi.                                     

2014’ün Haziran ayında Pakistan'ın Belucistan eyaletinin İran sınırındaki Taftan bölgesinde iki ayrı intihar saldırısı yapıldı, havaalanına da saldırı düzenlendi. 50 kişi yaşamını yitirdi.

OKUL KATLİAMI 

Aralık ayında ise Pakistan “okul katliamı”yla sarsıldı. Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde okulu basan Taliban militanları 132'si çocuk en az 141 kişiyi öldürdü. 

TALİMATI AFGANİSTAN’DAN ALDILAR

Katliamını düzenleyen teröristler, emirleri Afganistan’daki TTP komutanlarından aldı. Bir güvenlik yetkilisinin verdiği bilgiye göre, teröristler arasında gerçekleşen son konuşmalar, saldırı sonuna kadar teröristlerin Afganistan'daki yöneticiler ile irtibatta olduğunu gösterdi.

‘BÜTÜN ÇOCUKLARI ÖLDÜRDÜK, ŞİMDİ NE YAPALIM?’

Telefon konuşmasında “Konferans salonundaki bütün çocukları öldürdük. Şimdi ne yapalım” diye soran teröristin, “Askerlerin gelmesini bekleyin. Onları öldürün, sonra kendinizi havaya uçurun” cevabını aldığı tespit edildi. 

IŞİD’İN PAKİSTAN VE AFGANİSTAN KOLU

Birleşmiş Milletler raporuna göre, IŞİD çekirdek liderliği, tükenmiş insan gücü nedeniyle TTP'ye "dış kaynak kullanımı" için fon gönderiyor. Raporda ayrıca, IŞİD'in bu fonlar olmadan Pakistan ve Afganistan'da varlığının sona ereceği ifade ediliyor.

SURİYE’DE ESAD’A KARŞI SAVAŞIYORLAR

TTP'nin El Kaide ile bağları güçlendirmek amacıyla kamplar kurduğu ve Suriye'de Beşar Esad karşıtı isyancılarla birlikte savaşmak üzere yüzlerce savaşçı gönderdiği de belirlendi. Pakistan'daki TTP komutanları, yüzlerce savaşçının "Mücahit dostları" ile birlikte savaşmak için Suriye'ye gittiğini söylemişti. 

NOT: Çeviri desteği sağlayan Hasan Uluöz’e teşekkür ederiz.