SIM kartlar tarih oluyor

Yıllardır hayatımızda olan ve küçüle küçüle 'nano' ismini alan SIM kartlar hayatımızdan çıkıyor.

SIM kartlar tarih oluyor

Çift SIM kartlı telefonların hızla yaygınlaştığı günümüzde büyük bir değişim yaşanıyor. SIM kartlar tamamen değişiyor, yerini bakın neye bırakıyor? Akıllı telefon teknolojisinde büyük bir devrim başlatan Apple, son olarak iPhone XS serisi telefonlarıyla dikkat çekmişti. Bu telefonların en çok konuşulan özelliği ise eSIM teknolojisi oldu.

eSIM elektronik bir SIM kart olan eSIM'in başındaki "e" kelimesi ise ingilizce "embedded" (gömülü) kelimesinin kısaltması anlamında kullanılıyor.

Hürriyet'in aktardığına göre telefona takılan küçük beyaz plastik kartlar olarak tanıdığımız SIM kartların aksine, eSIM, elimizle dokunabileceğimiz fiziki bir kart değil. Akıllı telefonunuza iliştirilecek küçük bir çipten ibaret. Ancak eSIM'in çalışabilmesi için cep telefonu operatörlerinin bu yeni teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. Bu nedenle geçen yıl tanıtılan iPhone'lardan (XS ya da XS Max) birini almak istiyorsanız, operatörünüzün bu yeni teknolojiyi desteklediğinden emin olmalısınız.

eSIM'lerle artık yeni bir telefon numarası kullanmak için plastik SIM kartı değiştirmenize gerek olmayacak. eSIM tek bir telefonda iki hat kullanmaya olanak sağlıyor. Yani örneğin, bir hattı iş için kullanırken, diğerini özel yaşantınız için kullanabilirsiniz. Ancak aynı anda sadece birini kullanabileceksiniz. Dahası bu iki hatta, internet ve konuşma ücretleri açısından da birbirinden farklı paketler seçebileceksiniz.