Sinan Aygün’ün avukatı hangi belediyeden çıktı?

Eski CHP’li Sinan Aygün’ün şimdiki avukatı Çankaya Belediyesi çalışanı çıktı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ‘O avukat görevden ayrıldı’ dese de avukatın hâlâ görevde olduğu belirtildi. Veryansın Tv Ankara’da yaşanan skandallara ilişkin yeni sorular soruyor. Ankara Barosu web sayfasında Engin Akın hâlâ Çankaya Belediyesi personeli görünüyor.

Sinan Aygün’ün avukatı hangi belediyeden çıktı?

VERYANSIN TV / KULİS HABER

CHP’de yaşanan rüşvet tartışmasıyla gündeme gelen Ankara’daki rant konusunda Veryansın Tv dışında kimse Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in etkisinden bahsetmiyor. Taşdelen ve Melih Gökçek, Ankara’ya parsel parsel binalar dikilirken neler yaptı kimse sormuyor. Ancak biz işin peşini bırakmıyoruz.
Togo Kulelerindeki 25 milyonluk rüşvet iddialarının ardından dün Sinan Aygün, partisi onu ihraç etmeden kendisi partisinden istifa etti.
Eski CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün’ün, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Belediye Meclis üyeleri hakkındaki iddiaları gündeme bomba gibi düşmüştü.
Aygün yaptığı açıklamada “Biz Mansur Yavaş başkanlığa geldiği zaman da inşaata devam ediyorduk” ifadesini kullanmıştı. Ancak mahkeme kararına rağmen inşaatın nasıl devam ettiği merak konusu olmuştu.
Açıklamanın ardından Ankara Büyükşehir Belediyesinde uzun yıllar avukat olarak görev yapan Mehmet Ali Alan’ın mahkeme kararını belediyeden gizlediği iddia edilmişti.
Ardından da Alan’ın hem arsa sahibi şirketin hem Sinan Aygün’ün hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin avukatı olduğu ortaya çıkmıştı.
Yani, ortada bir dava vardı ve bütün tarafların avukatları aynıydı!
Hatta aynı Alan, Melih Gökçek’in de şahsi avukatlığını yapmıştı.
Geçen hafta yaşanan bu gelişmeleri hatırlattıktan sonra geçelim güncel duruma.

BİR AVUKAT MUAMMASI DAHA

Sinan Aygün ile içli dışlı olan tek avukat Mehmet Ali Alan değil.
Benzer bir yakınlık Engin Akın ile de var.
Engin Akın, Sinan Aygün’ün avukatı. Hatta Aygün malum açıklamayı yaparken, Aygün’ün arkasında duranlardan biri…
Peki aynı Akın başka nerede çalışıyor olabilir?
Tabii ki Çankaya Belediyesi. Engin Akın, Çankaya Belediyesi Başkanlığı bünyesinde hukuk müşaviri olarak görev yapıyor.
Bu durum gayet normal olabilir. Bu durumu garipleştiren ise CHP’nin eski Milletvekili Barış Yarkadaş’ın bir sorusu.
Yarkadaş, Halk Tv’de Sinan Aygün’ün yakın dostum diye adlandırdığı Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e avukat Engin Akın’ı soruyor. Taşdelen ise bu soruya, “Geçtiğimiz günlerde Engin Akın memurluktan ayrılmıştır, şu an benim de duyduğum Sinan Bey ile.” Veryansın Tv bu diyalog sonrasında araştırma yaptı. Engin Akın’ın hala Çankaya Belediyesinde çalıştığını tespit etti. Kendisi orada olmayabilir ama ismi hâlâ orada.

Şimdi sorularımıza geliyoruz;

-Sayın Alper Taşdelen, Sibel Aygün’ü Genel Merkez’in size meclis üyesi olarak yolladığını söylediniz. Peki hiç itiraz ettiniz mi?

– Sinan Aygün ile yakın dost olduğunuz doğru mu?

– Mansur Yavaş’a Engin Akın’ı Hukuk İşleri Müdürü olarak ben yollamadım dediniz! Peki sizin altınızda çalışan bir personeli, sizin iradeniz ve bilginiz dışında Büyükşehir Belediyesi’ne yollayan irade ve güç kimdir?

– Yine Mansur Yavaş’ın memnun kalmayarak Engin Akın’ı istememesi üzerine, Çankaya Belediyesi’ne geri dönerken de sizin bilgi ve iradeniz dışında mı bu gelişme yaşandı?

– Bu personel 1.5 ay sonra bizde çaıştı ve sonra memuriyetten ayrıldı dediniz. Peki hiç Engin Akın’ı çağırıp, ‘’Kardeşim bak Mansur Bey de seni geri yolladı, Togo kuleleri ile vs adın geçiyor, Sinan Bey ile adın geçiyor, bunlar nedir’’ diye kendisine yöneticisi olarak sordunuz mu?

– Eski Belediye Başkanları olan Haydar Yılmaz ve Bülent Tanık döneminde, hiç yoktan böylesi haksız imar emsal artışları sonrası, dava açılır, itiraz edilir, durdurma kararı alınır ya da direnilirdi. Peki siz Togo ve Koç kuleleri (Sinan Aygün’e ait) Çankaya’nın göbeğinde yükselirken ne yaptınız?

– Koç Kuleleri’nin açılışında, Sinan Aygün ve Rahmi Koç ile Ankara Tavası yiyerek basına poz verdiğinizi biliyoruz. Bu mesele 25 milyon rüşvet krizi üzerinden basında patlak vermeseydi, Togo Kuleleri’nin açılışına da yakın dostunuz, Sinan Aygün ile birlikte katılacak mıydınız?

– Halk TV’deki canlı yayında, Togo Kuleleri için, bizim yekimiz ve sınırımız içinde değil dediniz! Oysaki mevcut kanun gereği; nazım imar planlarını (1/5000lik) Büyükşehir yapar, uygulama imar planlarını da (1/1000’lik) İlçe belediyesi yapar.
1/1000lik uygulama imar planı ilçe belediyesinde yapılıpi askıya çıkar. Diyelim ki sizden habersiz olarak, Büyükşehir’de uygulama planı yapılsa bile, ilçede askıya çıkmak zorundadır ki Togo kulelerinde, 1/1000lik plan Çankaya tarafından yapılmıştır.
Siz ya da hukuk işleri müdürünüz (eski) Engin Akın, bu konuda en ufak bir hukuki adım attınız mı ya da atmayı düşündünüz mü?

– Sizin Halk TV’deki söylemlerinize göre; siz Çankaya’da sadece asfalt atıp, çöp toplama yetkisine sahipsiniz! Yani Çankaya’nın göbeğindeki, CEPA Tower, Togo Kuleleri, Besa kuleleri, Demir Kafes, JW Mariootte, Next Level ve niceleri mantar gibi yükselirken, sizin eliniz kolunuz bağlı! Çankayalılar için mücadele etme şansınız ,yetkiniz, gücünüz yok öyle mi?!
Yani belediye başkanı olarak, müteahhitlere gücünüz yetmiyor, gücünüz sadece sokaktaki, müzisyen, kestane satıcısı, işportacı ile sınırlı?

– Togo kuleleri gibi niceleri için, basında ya da her hangi bir platformda bırakıyoruz hukuki bir tepki vermeyi, bir açıklamanız, eleştirel sözünüz, tweet’iniz var mı?

CHP’li Çankaya Belediye Başkanı’na ‘Mansur Yavaş’ tepkisi… Başkan neden susuyor?