Sincar'ın şifreleri… O zirvede neler konuşuldu? Peşmergeyle ortak operasyon mu?

Sincar’dan PKK’yı çıkarmaya yönelik operasyon konusunda ‘nisan’ seçeneği ağırlık kazandı. Veryansın TV’nin bölge kaynaklarından edindiği bilgilere göre Bağdat’ın çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalması, operasyonun Peşmerge ile ortak yapılması ihtimalini de artırıyor.

Sincar'ın şifreleri… O zirvede neler konuşuldu? Peşmergeyle ortak operasyon mu?

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV 

Sincar’dan bölücü terör örgütü PKK’yı çıkarmaya yönelik yapılması planlanan operasyonda takvim netleşiyor. 

Bağdat ile Erbil arasında bölücü terör örgütü PKK'nın bölgeden çıkarılması için ekim ayında Sincar Anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma sonrası Bağdat yönetimi bölgenin çevresine polis güçleri yerleştirerek güvenlik kontrolünü almaya başladığını iddia etmişti. 

Irak, söz konusu anlaşmanın uygulanmaya başladığını duyursa da bölgede halen varlık gösteren PKK'nın buradan ne şekilde çıkarılacağı ve nereye gideceği konusunda adım atılmamıştı. 

Anlaşmanın uygulanmasını isteyen Ankara, son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak’ta yaptığı temaslarla kararlılık mesajı verdi. Akar görüşmelerde Ankara’nın operasyonel planlarını sundu. 

OPERASYON İÇİN 'NİSAN' HAZIRLIĞI 

Bu kapsamda Veryansın Tv’nin bölge kaynaklarından edindiği bilgilere göre, operasyonun nisan ayında yapılabileceğine yönelik seçenek ağırlık kazandı. 

Şubat ve mart aylarında PKK’nın kış şartları nedeniyle kırsalda olduğunu belirten kaynaklar, Sincar’ın da kırsal bölgede yer aldığını hatırlatarak, harekat için nisan ayına işaret ediyor. 

‘PEŞMERGE’ SEÇENEĞİ KUVVETLENDİ 

Son olarak Bağdat’ı sarsan saldırının ardından Irak’ın çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldığını, Irak Ordusu’nda üst düzey görevden almaların olduğunu belirten güvenilir kaynaklar, Bağdat hükümetinin kritik operasyonlara ABD’nin yeni başkanı Biden’ın Irak politikasının netleşmeden karar vermeyeceğini ifade ediyor. 

Bu yöndeki görüşlerin Türkiye'ye iletildiği ifade edilirken, Ankara’nın Bağdat’ı harekete geçip geçmeyeceği konusunda bekleyeceği, ancak ortak operasyonun Irak Kürt Yönetimi'ne bağlı KDP peşmergeleri ile yapılması yönündeki seçeneklerin ağırlık kazandığı dile getiriliyor. 

SİNCAR’IN STATÜSÜ 

Güvenlik ve diplomasi koridorlarında operasyonun ardından Sincar statüsünün nasıl belirlenebileceğine ilişkin de hareketlilik var. Saha kaynakları PKK’nın çıkarılmasının ardından bölgede Haşdi Şabi, Irak Ordusu ve Peşmergeden oluşan 3’lü bir statünün kurulabileceğine dikkat çekiyor. 

AKAR’IN TÜRKMENLERLE YAPTIĞI GÖRÜŞMENİN GÜNDEMİ 

Öte yandan Akar’ın Erbil’de yaptığı temaslardan biri de Türkmen temsilcilerle yaptığı görüşmeydi. 

Görüşmede Akar’ın “Terörün kökünü kazıyacağız. Erbil ve Bağdat’la çok ciddi bir iş birliği olacak” dediği belirtilirken, temaslarda Türkmenlerin sorunlarının da gündeme geldiği öğrenildi. 

Veryansın Tv’nin üst düzey isimlerden edindiği bilgilere göre görüşmede Türkmenlerin siyasi, kültürel ve eğitim durumları masaya yatırıldı. 

Kaynaklar Türkmenlerin Kürtler ve Araplar tarafından “demografik baskı” altında olduğunu hatırlatırken, etnik temizlik girişimlerine karşı tedbirlerin alınması gerektiğini, bunun da Türkiye’nin girişimiyle sağlanabileceğini belirtiyor. Türkmenlerin parçalı bir yapıda olduğu, başta Erbil ve Kerkük olmak üzere birçok Türkmen partisinin olduğu, Türkiye’nin girişimiyle “Milli Birlik Kurultayı” yapılması gerektiği dile getiriliyor.