Sinovac'tan Omicron varyantı açıklaması

Türkiye'de de milyonlarca vatandaşa yapılan Çin menşeli koronavirüs aşısının geliştiricisi Sinovac, 'Omicron' varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Sinovac'tan Omicron varyantı açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçtiğimiz hafta Omicron varyantını SARS-CoV-2 "endişe verici varyant" olarak tanımlamış ve diğer varyantlardan daha çabuk yayıldığını belirtmişti. Türkiye'de de kullanılan Çin menşeli Sinovac aşısının üreticisi de aşının yeni varyant karşısındaki etkililiğine dair incelemelerin sürdüğünü, ihtiyaç duyulduğu takdirde ayrı bir aşı üretebileceklerini açıkladı.

'YENİ AŞI ÜRETİLEBİLİR'

Cumhuriyet'in South China Morning Post gazetesinden aktardığı habere göre Sinovac, "Teknoloji ve üretim, ilk virüsle aynı ve virüs suşunun izole edilmesi sonrasında araştırmalar için hızla bir aşı hazırlanabilir. Üretim bir sorun değil” dedi.

Çin menşeili firma açıklamasında, “Ancak ilgili çalışmaların tamamlanması ve yasal gerekliliklere uygun olarak kullanılmak üzere yeni aşıların onaylanması gerekiyor. Bu varyant için ayrı bir aşının geliştirilip üretilmesi gerekip gerekmediğini söylemek için henüz çok erken” ifadelerini kullandı.