Sivilcelere kalıcı çözüm önerileri

Doğal kürler ve daha fazlası

Sivilcelere kalıcı çözüm önerileri
HALIL IBRAHIM KARACAY/, DHA\n

Sivilce, ergenlik döneminden itibaren her yaş grubunda, kadın ve erkeklerde görülebilen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Son derece hassas bir cilt problemi olan sivilcenin tedavisinde, kulaktan dolma bilgiler etkili olmayabileceği gibi sivilce izlerinin oluşmasına da yol açabilir. Bu nedenle kalıcı sivilce izlerinin oluşmaması için doğru sivilce tedavisi uygulanmalıdır.

Sivilce oluşumunun yol açtığı cilt sorunlarına özellikle ergenlik döneminde rastlansa da daha ileri yaşlarda sivilce oluşumu gözlenebilir. Yetişkinler sivilce ile daha kolay mücadele edebilirken, ergenlik döneminde olan bireyler bu konuda oldukça zorlanmaktadır.

AKNE NEDİR?

Toplumda sivilce olarak bilinen akne vulgaris, yağ bezlerinin tekrarlayan hastalığıdır. Çoğunlukla yüz, göğüs, sırt, boyun gibi vücudun yağlı bölgelerinde çıkmaktadır. Bazen omuzlarda ve kalçalarda da akne problemi görülebilir. Hayati bir problem değildir ancak kişinin psikolojisini ve sosyal hayatını önemli ölçüde etkileyebilir.

SİVİLCE NEDEN ÇIKAR?

Sivilce oluşumuna yol açacak birçok faktör bulunsa da en önemli nedenin genetik yatkınlık olduğu bilinmektedir. Stres ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanılması da sivilce çıkmasına sebep olabilmektedir.

Hormonal faktörler, yağ bezlerinin salgılanmasında artışa sebep olarak sivilce sorununa yol açabilir. Deri üzerinde bulunan yağ bezi kanalları, fazla yağ bezi salgısı nedeniyle tıkanarak, siyah nokta (açık komedon) ile beyaz küçük kabarcıklar (kapalı komedon) oluşturur. Deride meydana gelen bu yapılar, ciltte az sayıda var olan bakterilerin çoğalması için ortam meydana getirmekte ve iltihaplı sivilcelere neden olabilmektedir. Bazı durumlarda deri altı sivilce sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Hormonal problemi olan kişilerde sivilce sorunuyla birlikte tüylenme, saçlarda dökülme ve adet düzensizliği gibi durumlar da görülebilir.

Sivilce, aynı zamanda çeşitli hastalıkların belirtisi olabileceği için uzman kişiler tarafından muayene edilmesi gerekir. Diyabet hastalığında; kaşıntı, mantar ve sivilce gibi problemler de görülebildiği için sivilce tedavisine başlamadan önce çeşitli testlerin yapılması, sivilce oluşumuna zemin hazırlayan başka hastalıkların olup olmadığının belirlenmesi açısından önemlidir.

YÜZDEKİ SİVİLCELER NASIL KALICI OLARAK GEÇER?

Ergenlik döneminde ya da sonrasında oluşan yüzdeki sivilceleri doğru bir şekilde tedavi etmek, sonrasında iz kalmaması ve daha çok alana yayılmaması açısından son derece önemlidir. Sivilcelerin üzerine kapatıcı sürmek uzun vadeli, kalıcı bir çözüm değildir. Kulaktan dolma bilgilerle sivilceden kurtulma yolları denemek, başarısızlıkla sonuçlanabilmekte ve kişilerde umutsuzluğa sebep olabilmektedir. Sivilcelere kesin çözüm için uzman kişiler tarafından akne tedavisi yapılması ve sonlanana kadar da sürecin takip edilmesi daha sağlıklı olacaktır.

HYDRAFACIAL

Sivilce tedavisi için en etkili yöntemlerden biri HydraFacial uygulamasıdır. Hollywood yıldızlarının da tercihi olan bu cilt yenileme sistemi ile cildin ihtiyacı olan tüm bakımları tek seansta uygulayabilmek mümkündür. HydraFacial yöntemi ile cilt bakımı, gözenek tedavisi, siyah nokta tedavisi, cilt tonu düzensizlikleri, yağlı ciltlerde sebum dengelemesi, sivilce ve leke tedavisi gibi işlemler yapılabilmektedir. Sivilceyi geçiren HydraFacial yöntemi her yaş grubundan hem kadınlara hem de erkeklere uygulanabilmektedir. Bu yöntem ile cilt derinlemesine yenilenir, temizlenir, beslenir ve nemlenir.  İlk seansta cilt üzerindeki değişimler fark edilir. Sadece bakım amaçlı bu yöntem tercih edilecekse ayda bir, tedavi amaçla tercih edilecekse 1 hafta arayla 4-6 seans gerektirir. HydraFacial yöntemi ile sivilcelerden kurtulmak ve bebek gibi bir cilde kavuşmak mümkün olduğu için işlem sonrasında makyaj yapmaya ihtiyaç bile duyulmayabilir.

LİMON SUYU VE TARÇIN

Tarçın ve limon, sivilce tedavisinde kullanılabilecek güçlü antibakteriyel maddelerdir. Tarçın, sağlıklı bir cilt tabakası ortaya çıkarmak için hafif bir aşındırıcı olarak da çalışır.

Malzemeler

• 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu
• 1 çorba kaşığı tarçın

Yapılışı

Tarçın ve limon suyunu karıştırıp sivilceleriniz üzerine uygulayın. 15-20 dakika bekletip ılık su ile durulayın, nemlendirici uygulayın ve haftada 2-3 kez tekrarlayın.

LİMON VE ZERDEÇAL

Zerdeçal ağrı ve iltihaplanmayı azaltabilen güçlü bir anti-inflamatuar maddedir. Zerdeçal ayrıca antibakteriyeldir ve sivilcelerdeki bakterilerini öldürmeye yardımcı olur. Zerdeçalda bulunan antioksidanlar cildin daha hızlı iyileşmesini sağlarlar. Limon ile birleştiğinde, akne oluşumlarını azaltmaya, sivilceleri temizlemeye ve cildi hafifletmeye yardımcı olur.

Zerdeçal cildinizin hafif sarı kalmasına neden olabilir, yüzünüzü birkaç kez yıkadıktan sonra geçecektir.

Malzemeler
• 1 çorba kaşığı zerdeçal
• 1 limon

Yapılışı

Zerdeçal ve limon suyunu iyice karıştırın. Sivilceli bölgeye uygulayın ve 15 dakika bekletip cildinizi durulayın. Sivilcelerden kurtulmak için haftada 2 veya 3 defa bu karışımı kullanın.

LİMON VE KARBONAT

Karbonat ve limonun gazlı kombinasyonu cildi temizlerken gözenekleri açar ve aynı zamanda anti-inflamatuar bir etki eder. Limon cildin yağlanmasını engeller ve tıkanmış gözeneklerdeki bakteri temizler.

Malzemeler

• 1 çorba kaşığı limon
• 1 çorba kaşığı karbonat

Yapılışı

Karbonat ve limon suyunu karıştıp sivilceleriniz üzerine uygulayın. Cildiniz üzerinde 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Hafifçe masaj yaparak soğuk su ile durulayın. 3 hafta boyunca haftada 1-2 kez uygulayın.

PAPATYA MASKESİ

Papatya, güzellik ürünlerinin etken maddesi olarak kullanılan bir bitkidir. Cildi ölü deriden arındıran papatya sayesinde cilt, yumuşak ve temiz bir görünüm kazanır. Ayrıca cilt üzerindeki fazla yağdan kurtulmak için de papatyadan faydalanmak mümkündür. Papatya içeriğinde, sivilcelerin iltihabını kurutmaya yarayan enzimleri barındırır.

 • 1 adet taze papatyayı ezerek ince bir tabaka haline getirin.
 • Ezdiğiniz papatyayı cildinize sürün ve 20 dakika bu şekilde bekleyin.
 • Daha sonra ılık suyla cildinizi durulayın.

AVAKADO MASKESİ

Avokado içeriğindeki etken maddeler sayesinde cildi güneş ışınları nedeniyle oluşan oksidatif hasarlara karşı korur. Cildi arındırarak parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar. Böylece sivilce izlerinin yok edilmesinde de etkili olur.

 • 1 adet avokadoyu ezerek püre haline getirin.
 • Üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyip homojen bir karışım elde edin.
 • Maskeyi cildinize uygulayın ve 20 dakika bekletin.
 • Daha sonra ılık suyla cildinizi durulayın.

ARGAN YAĞI

Argan yağı genellikle saçlara sağlıklı, parlak bir görünüm kazandıran kullanım amacıyla bilinir. Ancak cildi koruyup besleyen yapısı, antioksidan içerikli olması ve sivilceleri yatıştırıcı etkisiyle cilt için de oldukça yararlıdır. Argan yağındaki bileşenler sayesinde ciltteki sebum oranı dengelenir, gözenekler tıkanmadan cilt nemli bir hal alır.

 • Aktardan veya eczaneden temin ettiğiniz argan yağını sivilcelerin üzerine birkaç damla halinde sürün.
 • Argan yağını dilerseniz tüm yüzünüze masaj yaparak da uygulayabilirsiniz.


GÜL SUYU MASKESİ

Gül suyu sivilceleri kurutur, gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumuna engel olur. Oldukça etkili bir cilt temizleyicisidir.

 • 1 yemek kaşığı gül suyuyla 1 yemek kaşığı balı karıştırıp sivilcelerin üzerine sürün.
 • 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.
 • Gül suyu maskesi haftada 2 kez uygulanabilir.