Sokağa çıkma yasağı gündemde mi? Bilim Kurulu ne diyor?

Koronavirüs vakalarındaki hızlı artış ve 'evde kal' çağrılarına tam uyulmaması sokağa çıkma yasağı taleplerini artırmıştı. Sokağa çıkma yasağının, süreci yöneten Bilim Kurulu tarafından henüz değerlendirme sürecinde olduğu belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı gündemde mi? Bilim Kurulu ne diyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 24 saatte Türkiye’de 9 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve 289 kişiye daha tanı konduğunu duyurdu. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 30’a, vaka sayısı da 1236’ya yükselmiş oldu.

“Evde kal” çağrılarına rağmen ise özellikle büyük kentlerde yeterince önemsenmediği hafta sonu ortaya çıkan manzaralardan anlaşıldı. Bunun üzerine 65 yaş üstü kişiler için sokağa çıkma yasağı geldi. Kamu çalışanları için de evden ve yarı zamanlı çalışmanın önünü açan genelge yayımlandı.

Öte yandan koronavirüsle mücadeleyi yöneten Bilim Kurulu’nun sokağa çıkma yasağı konusundaki fikri merak konusuydu. Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Bilim Kurulu üyelerinin bu konudaki görüşlerine yer verdi.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“Bilim Kurulu üyeleriyle yaptığım görüşmede bir sonuca ulaştım. Bilim Kurulu, koronavirüsle mücadelede etkili olacak her önlemi tartışıyor. Yeter ki bu bilimsel verilere uygun olsun. Zaten şimdiye kadar alınan önlemler de Bilim Kurulu’nun kararları ışığında şekillendi. Bilim Kurulu’nda Türkiye genelinde sokağa çıkma yasağı konuşuluyor mu? Edindiğim izlenim, sokağa çıkma yasağının henüz değerlendirme sürecinde olduğu.

Eğer alınan önlemler başarılı olur da halkımız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dediği gibi, “kendi OHAL’ini” ilan eder, sosyal izolasyonu sağlarsa, sokağa çıkma yasağıyla ilgili değerlendirmeler devam eder. Bakın, sokağa çıkma yasağı ilan edilir ya da edilmez demiyorum. Sadece değerlendirme sürecinin devam edeceğini söylüyorum. Ama sosyal izolasyon başarılı olmaz da virüs hızla yayılmaya devam ederse, sokağa çıkma yasağı gündemde. Sokağa çıkma yasağıyla ilgili tartışmada öncelikle önlemler zincirinden söz ediliyor. Birbirini tamamlayan tedbirler demek daha doğru.

1- “Evde kal” kampanyasıyla öncelikle kişilerin sosyal izolasyonu sağlandı.

2- 65 yaş ve üstü kişiler ve kronik hastalıkları olanlar başta olmak üzere risk grubunun sosyal izolasyonu sağlandı.

Son söz: Asıl önemli olan uygulama. Vatandaşlarımızın bu karara uygun olarak izolasyonu sağlamaları lazım. Sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmamasını ise vatandaşın tutumu belirleyecek. Gidişatı belirleyecek olan vatandaşın tutumu olacak.”