‘Sokağa çıkma yasağı olacak mı?’ sorusuna Soylu’dan yanıt

featured
service

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘Sokağa çıkma yasağı olacak mı?’ sorusuna ‘Kararların karşılığını izliyoruz. Eğer burada bir uymamazlık söz konusu olsa elbette ki her türlü tedbir alınır. ‘Şunu yapmayacağız, bunu yapmayacağız’ gibi bir durumumuz söz konusu değil’ yanıtını verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye Polis Radyosu’nun, canlı yayın aracından gerçekleştirdiği ‘Gündem Özel’ programına konuk oldu. Bakan Soylu, koronavirüs salgınıyla ilgili milli bir seferberlik ruhu ortaya konduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Salgın sonrası sokağa çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanlar için Vefa Sosyal Destek Grupları oluşturduklarını hatırlatan Bakan Soylu, “Şu ana kadar 760 bin büyüğümüzün evine gidilerek, bunların 112, 155, 156’dan talepleri karşılandı. Dünyada bunun örneği söz konusu değil” dedi.

‘OTOBÜSLERDE YOLCU SAYISI YÜZDE 99 AZALDI’

Bakan Soylu, şehirler arası yolcu taşımacılığının sınırlandırılması ve bunun trafiğe yansımasıyla ilgili ise “Otobüs seyahatlerindeki yolcu sayısı yüzde 99’un üzerinde azaldı. 81 ildeki giriş ve çıkışlar ile buradaki yoğunluklar da özel araçlarda ciddi bir azalmaya neden oluyor. Toplu taşımada önemli bir mesafe aldık. 18 vilayet üzerinden bunu sürekli takip ediyoruz. Şehir içi toplu taşımada yüzde 70’lerde başladık, şu anda yüzde 84’deyiz. Her geçen gün çağrıya uyan bir bilinçle karşı karşıyayız. Şehir içindeki trafik yoğunluğu da hafta sonları yüzde 85-90 civarında, hafta içinde ise yüzde 60-65 bandı içinde azaldı. Tabii şu ana kadar 211 bin 900 civarında iş yeri kapattık. Bu azalmalarda muhakkak bunun da payı var. 65 yaş evde. Yani aslında ciddi bir izolasyon için gerekli tüm tedbirler alınıyor ve alınmaya devam edilecek” diye konuştu.

‘KURALLARA UYULMAZSA HER TÜRLÜ TEDBİR ALINIR’

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili soru üzerine Soylu, şunları kaydetti:

“Bu tartışılıyor. Toplam bir bakış açısı. Verilerle izah edilebilecek bir durum. Bir taraftan salgının yayılımı bizim açımızdan önemli. Aldığımız tedbirlerin sokağa yansıması bizim açımızdan çok önemli. Dünya ne yapıyor? Bizden önce bu salgınla karşılaşanlar ne yapıyor? Hangi tedbirler başarılı olmuş? Şunu söylemek pazarlardan, meydanlara kadar sahil kenarlarında spor yapmama, balık tutmama gibi aldığımız tedbirleri izliyoruz. Burada bir başarısızlık söz konusu olsa elbette ki her türlü tedbir alınır.”

Bakan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:

“Birincisi kamu düzeni devam etmeli. İkincisi sağlık sistemi ayakta durmalı. Üçüncüsü tedarik üretim sistemi aksamamalı. Dördüncüsü sosyal izolasyonu sağlamalıyız. Bunlardan vazgeçeceğimiz tedarik zinciri, sokağa çıkma yasağıyla üretim zinciri ise buna ait bir değerlendirmede yapılmalı. Bundan vazgeçmeli miyiz? Vazgeçmemeli miyiz? Dünyada farklı şekilde uygulayanlar var. Aldığımız tedbirlere vatandaşımız uyuyor.”

Soylu, dışarıda işi olanların elini çabuk tutarak evlerine geri dönmesi gerektiğini de söyledi.

‘VEFA SOSYAL DESTEK GRUPLARI ÖRNEK OLACAK’

Vefa Sosyal Destek Gruplarının çalışmalarının gelecek süreçlerde, doğal afetler gibi durumlarda da örnek olacağının altını çizen Soylu, vatandaşların 155, 156 ve 112 numaraları üzerinden bu gruplara ulaşabileceğini ayrıca nüfus idaresine ait olan 199 numaralı hattı da seyahat izinlerine yönelik tahsis ettiklerini hatırlattı. Süleyman Soylu, “Bir milli seferberlik var ve bizde bu seferberliğe gücümüzün yettiği kadar katkı koymaya çalışıyoruz” dedi.

2 BİN 977 HESAP HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Son dönemde internet üzerinden Kovid-19 hakkında paylaşılan yanlış bilgilere karşı ciddi önemler alındığını belirten Bakan Soylu, “15 gün içerisinde 2 bin 977 hesap hakkında işlem yapıldı. Özellikle bu dönemi provake etmek isteyen hesapların yüzde 70’i bot hesaplar. Aynı zamanda PKK, DHKP-C ve FETÖ’ye yönelik hesaplar. Bu hesapların çok büyük bölümü yurtdışından yönetilen ve kontrol edilen hesaplardır” bilgisini verdi.

 

 

‘Sokağa çıkma yasağı olacak mı?’ sorusuna Soylu’dan yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 2 sene önce

  Keşke 15 gün sokağa çıkma yasağı uygulansa. O kadar çok ihtiyaç var ki çalışmak zorunda olanlar için. Risk altındayız, stres ise cabası. İmdat diye bağırasım geliyor.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  biraz daha bekleyin zaten sokaga cıkma yasagına gerek kalmıyacak cıkan gıdecek.

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  Bu kişiyi bakan olarak görmek istemiyorum suçlularla birlikte hareket eden bakan olmaz ..hiçbir şart ve koşulda bu kişinin hiçbir söylemine güvenmiyorum …bu virüs günlerinde böyle kişilerin yönetiminde olmak istemiyorum ..güvende değiliz ..

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!