Sokağa çıkma yasakları yeniden mi geliyor?

Reuters'da yer alan habere göre artan koronavirüs vakaları nedeniyle sokağa çıkma yasağının yeniden gündeme gelebileceği iddia edildi.

Sokağa çıkma yasakları yeniden mi geliyor?

Türkiye’de Eylül ayından beri günlük vaka sayısının 1000’in üzerinde seyrettiği korona virüsü ile ilgili kritik bir iddia İngiltere merkezli Reuters haber ajansından geldi.

Reuters’a konuşan ve ismini açıklamayan bir üst düzey yetkilinin, “Toplam Kovid-19 vaka sayısı açıklanan günlük vaka sayısının 5 katı, birkaç hafta boyunca süreci takip ettikten sonra yeni sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar gelebilir” dediği öne sürüldü. 

Pazartesi günü 2.026 yeni vakanın açıklanmasından sonra Reuters’a konuşan yetkili, okulların açılmasıyla birlikte nasıl bir değişiklik yaşanacağının izleneceği ve buna göre bir karar alınacağını ileri sürdü. İsmini açıklamayan yetkili semptom göstermeyen çok insanın olduğunu söylerken, “Vaka sayısının, hasta olan sayısından 5 kat daha fazla olduğu görülüyor. Eğer bu trend devam ederse bazı önlemler alınacaktır” iddiasında bulundu. Bu yetkili, yeni sokağa çıkma yasağının daha dar ölçekli olacağını dile getirerek ekonominin korunmaya çalışılacağını aktardı.

'YASAKLAR İÇİN ÇOK BEKLEMEYECEĞİZ'

Yetkili, “Gündemimizdeki yasaklar, lokanta ve restoranların bazı saatlerde kapanması, gençler ve 65 yaşın üzerindeki vatandaşların belli saatlerde sokağa çıkması ve son adım olarak da hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının getirilmesi var. Bazı adımları atmak için çok uzun süre beklemeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Reuters’a konuşan bir başka yetkili de, Ankara ve İstanbul’da vaka sayısındaki artışa dikkat çekerken bütün ülke genelini kapsayan bir sokağa çıkma yasağının uygulanmayacağını öne sürdü.