Sol Parti'den PKK sorununa 'barışçıl çözüm' önerisi

ÖDP'nin adını değiştirmesi üzerine kurulan SOL Parti'nin, “Yıkalım haramilerin saltanatını” sloganıyla gerçekleştirdiği 1’inci Olağan Konferansı’nın sonuç bildirgesinde, bölücü teröre karşı verilen silahlı mücadele eleştirilerek 'çözüm süreci' çağrısı yapıldı.

Sol Parti'den PKK sorununa 'barışçıl çözüm' önerisi

SOL Parti, “Yıkalım haramilerin saltanatını” sloganıyla TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde 1’inci Olağan Konferansı’nı gerçekleştirdi. Konferansın sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde, partinin yeni yol haritası belirlendi.

12 maddelik bildiride "NATO gibi emperyalist ittifaklardan çıkılmalı, başta İncirlik olmak üzere yabancı üsler kapatılmalıdır." fikri yer alırken ABD'nin silahlandırdığı PKK/PYD'ye yönelik harekatlar eleştirildi, terör sorunundan "Kürt sorunu" olarak bahsedild.

Bildirgenin dördüncü maddesinde şu ifadeler yer aldı:

"Kürt sorununun barışçıl bir temelde ve halkın özlemlerine yanıt verecek demokratikleşmeye dayanarak çözülmesi gereklidir. Sorunun çözümünde silahlardan arınmış bir barışçıl süreç devreye sokulmalıdır. Birlikte yaşama iradesinin geliştirilmesi için her düzeyde çaba gösterilmelidir."