Çin-Hindistan geriliminin görüntüleri yayınlandı

Çin ve Hindistan arasında son 45 yılın en şiddetli çatışması olarak tarihe geçen olaylara ilişkin Çin merkezli görüntüler yayınlandı.

Çin-Hindistan geriliminin görüntüleri yayınlandı

VERYANSIN TV

Hindistan'ın kuzeydoğusundaki Ladakh bölgesinde, Hint ve Çin askerleri arasında çıkan çatışmada 20 Hint askerinin hayatını kaybettiği belirtilmişti. 

Ladakh'daki Galwan Vadisi'ndeki çatışma, son 45 yılda iki ülke arasında yaşanan en şiddetli çatışma olarak kayıtlara geçmişti. 

3 Çin askerinin de hayatını kaybettiği belirtilmişti.

Çin Hindistan askerlerinin sınırı 2 kez yasa dışı biçimde geçtiğini ve Çin personeline provokatif saldırılar düzenlediğini öne sürmüştü. Bunun iki sınır gücü arasında ciddi fiziksel çatışmayla sonuçlandığı kaydedilmişti. 

Hindistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da çatışmanın Çin’in tek taraflı olarak bölgedeki statükoyu değiştirme girişimi sonucunda yaşandığı ve her iki tarafın kayıplar verdiği kaydedilmişti. 

Söz konusu olayların üzerinden 1 yıl geçmesinin ardından Çin merkezli görüntüler yayınlandı. 

İşte o görüntüler:

Ladakh bölgesi, Hindistan'ın Çin sınırında bulunuyor.

EGEMENLİK HAKLARI KAYNAKLI GERİLİM

Çin ve Hindistan arasındaki 3 bin 500 kilometrelik sınır hattının büyük bölümü, iki ülke arasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

Taraflar, uzun yıllardır süregelen görüşmelere rağmen egemenlik ihtilaflarını çözemezken, söz konusu mesele son zamanlarda Pekin-Yeni Delhi hattında tansiyonun giderek yükselmesine neden oluyor.

İki ülke sınırında egemenlik hakları kaynaklı gerilim, 2017'de de yükselmişti.