Erdoğan sokağa çıkma yasağını iptal etti!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu hafta sonu uygulanacak sokağa çıkma yasağını kaldırdığını duyurdu.

Erdoğan sokağa çıkma yasağını iptal etti!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “yasak yok” demesine rağmen İçişleri Bakanlığı gece yarısı yayınladığı sürpriz bir genelgeyle haftasonu sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu. Ertesi gün ise yine sürpriz bir biçimde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yasağı iptal ettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs’ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

KOCA: YASAK YOK, SOYLU: YASAK VAR, ERDOĞAN: İPTAL ETTİM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 Haziran çarşamba günü herkesin merak ettiği “Haftasonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?” sorusuna “Sokağa çıkma kısıtlaması daha çok en son 15 ilimizde gerçekleşmişti. İllerdeki geçişlerin kısıtlandığı bir durumdu. Önümüzdeki dönemde hafta sonu ile ilgili genel bir düşünce yok” demişti.

Kamuoyu Koca’nın açıklamalarıyla uzun süredir haftasonları uygulanan sokağa çıkma yasağının bu haftasonu uygulanmayacağını öğrendi.

Ancak dün gece yarısı İçişleri Bakanlığı’nın sürpriz genelgesiyle 15 ilde sokağa çıkma yasağının bu haftasonu da uygulanması kararı alındığı duyuruldu. Kamuoyu sürpriz karar karşısında şaşırdı.

Ancak asıl sürpriz karar yaklaşık 12 saat sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan geldi. Erdoğan sosyal medya hesabından paylaştığı yeni kararla sokağa çıkma yasağının iptal edildiğini duyurdu.

“2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı” diyen Erdoğan kararın uygulanmayacağını ilan etti.