Erdoğan’dan ‘Birkaç tane şehit’ açıklaması

featured
service

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepki çeken ‘Libya’da birkaç tane şehit var’ sözleriyle ilgili soruya, ‘Fox önce gazete olsun. Muhalefete göre mi hareket edeceğim? Bay Kemal’e göre mi hareket edeceğim. Ben öyle bir ifade kullanmış olabilirim. Libya’da iki şehidimiz var’ dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a hareketi öncesi Ankara Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu.

Gazeteciler, Erdoğan’a tepki çeken ‘Libya’da birkaç tane şehit var’ sözlerini de sordu.

Muhabiri sert şekilde azarlayan Erdoğan şöyle konuştu:

“FOX önce ciddi bir medya mensubu olsun. Bunu bir defa öğrenmeniz lazım, yalan haber üretmeyi bırakın. Beni muhalefet mi yargılayacak? Muhalefet önce kendisini yargılasın. Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor, Bay Kemal kalkıp da bunların hesabını sormuyor, kalkıp bize ‘Esad’la görüşün’ diyor, akıl veriyor. Sen o aklı kendine sakla da bir işe yarasın. Bizim Libya’da iki tane şehidimiz var. Suriye Milli Ordusu’ndan şu anda orada bulunanlar var. Suriye Milli Ordusu’ndan oraya gidenlerin ortak paydaları var.”


Erdoğan, basın mensuplarının sorularını şöyle yanıtladı…

Putin ile görüşme sonrasında sahada değişiklik oldu mu?

“Yol haritası ile ifademiz şu anda malum Türkiye-Rusya arasında İdlib ve Libya’da yaşanan bir süreç var. Libya ayağında da yine Rusya ile görüşmelerimiz var. Hafter denilen gayrimeşru bir kişilik var. Maalesef Rusya’nın da orada Wagner denen bir güvenlik ekibi var ki sayısal olarak 2500 kişilik. Parasal kaynağının Abu Dabi olduğunu biliyoruz. Hafter’e ayrıca destekler var.

RUSYA REJİME ÜST DÜZEY DESTEK VERİYOR

Rusya rejim güçlerine en üst düzeyde desteğini veriyor, bunun tespitleri elimizde her ne kadar inkar etse de… Biz bu mücadelenin içinde olmaya mecbur değil mahkumuz. Tüm bu tacizleri neyle izah edeceğiz. Şu anda 3 milyona varan sınırlarımıza doğru bir yüklenme varsa eli bağlı mı duracağız. 3.5-4 milyon Suriyeli ülkemizde. Ben bunları Putin ile paylaştım.”

Dörtlü zirve kararı çıktı. Türkiye’nin Rusya’dan heyet gelmesi bekleniyor. Geleceği tarih belli mi?

“Heyet yarın gelecek. Macron, Merkel ve Putin arasında tam bir ittifak söz konusu değil. Putin ile burada belirlediğimiz tarih 5 Mart’ta en geç sayın Putin’le bir araya gelmemiz söz konusu olabilir. Biz telefonun ötesine geçip yüzyüze görüşmeleri yapacağız. İstanbul olur Ankara olur fark etmez.”

Koronavirüs İran’da görülmeye başlandı, İran sınırını kapattık. Irak sınırının kapatılması gündemde mi?

“Sağlık noktasındaki hassasiyeti bir kenara koyamayız. Şu ana kadar tedbirleri aldık. Çin’den gelenleri 14 gün karantinada tuttuk. Bundan sonra İtalya olur neresi olursa olsun onlar değişik ülkelerden gelenlere karşı değişik tedbirleri alıyorlarsa biz de almak zorundayız. Nereden bu tehdit gerçekleşirse bu adımları atarız. Tereddüt göstermeyiz.”

‘BİRKAÇ ŞEHİT’

Libya’da şehitlerimizin olduğunu duyurdunuz, muhalefet ‘Şehitlerin isimleri neden açıklanmıyor, muvazzaf mı sivil mi, neden tören yapılmadı’ diye soruyorlar. Ayrıca Suriye Milli Ordusu hangi sıfatla Libya’ya gitti diye soruyorlar. Ve sizin şehitleri verirken kullandığınız ifadelere tepki gösteriyorlar. Bunlara cevabınız nedir? Sizin şehit haberini verirken kullanmış olduğunuz bir ifadeye dikkat çekiyorlar. ‘Bir kaç tane şehit’ ifadesine tepki gösteriyorlar. Sizin bu konuya cevabınız nedir?

“Fox önce gazete olsun. Bunu bir defa öğrenmeniz lazım. Yalan haber üretmeyi bırakın ve muhalefetin söylemleri de beni çok ilgilendirmiyor. Biz rakam da olur, sayısal olarak o dediğiniz türde ifadeyi de… Beni muhalefet mi yargılayacak? Ne diyor muhalefet? Gidip Esed ile görüşeceksiniz diyor. Bu nasıl muhalefet ya? Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor kalkıp da Bay Kemal bunların hesabını sormuyor. Kalkıp bize akıl vermeye… O aklı sen kendine sakla da bir işe yarasın hiç olmazsa.

‘LİBYA’DA İKİ TANE ŞEHİDİMİZ VAR’

Bizim kendimize ait iki tane orada Libya’da şehidimiz var. Şimdi bu rakamı açıkladım, Bay Kemal ne yapacak bunu? Suriye Milli Ordusu’ndan bizim eğitici kadrolarımızın altında orada bulunanlar var. Evet var. Ne Bay Kemal; şunu da sordu ya. Hafter’in yanında Wagner’in ne işi var ki Suriye Milli Ordusu’ndan oraya gidenlerin ortak paydalar var. Ve ortak paydalar içerisinde onlar Libya’da bulunuyorlar. Kiminle beraber? Suriye’de bizimle beraber. Bizimle beraber olan bu kardeşlerimiz orada da beraber olmayı şeref telakki ediyorlar. Oraya gidişlerinin manevi boyutu da var ama bundan Bay Kemal anlamaz.”

Erdoğan’dan ‘Birkaç tane şehit’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 sene önce

  Hikayedeki zübük karakteri bile daha iyidi.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  İdlib’te 33 şehidimiz var. Rusya, Türkiye’ye üst düzey desteğini bize savaş açarak veriyor. ‘Destek’ sözcüğünün anlamı ne zaman ters anlam taşır oldu? Hükümetten ricamdır: Rusya bize destek olmasın. Amerika bizimle müttefik olmasın. Nato’ya üyeliğimiz olmasın.
  Türkiye, mülteciler için kırk milyar dolar harcama yaptı. Liraya çevirirseniz bu satıra yazmaya üşenirsiniz. Bu para ile her türlü milli hava savunma sistemini rahatça üretebilirdik. Milli yazılımlara yatırım yapabilirdik. Böylece bir Türk askerinin burnu bile kanamazdı. Hiç olmazsa hava savunması için bütçe ayrılabilirdi. İthal askeri silahlar, milli hazineye yüktür. Katkısı da olmaz.
  Mağarada saklanan pkk’lı teröristleri bulup yokeden akıllı füzelerimiz var ama askerimizi koruyacak füze kalkanımız yok. Teröristi vuracak füzeyi icat eden zihniyetin aklına Türk askerini koruyacak füze yapma fikri neden gelmiyor?
  Buraya sonuç yazısı yazamıyorum. Çünkü Türkiye’nin toplumsal aklı uzun vadeli yapısal çözümler üretemiyor.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!