Rusya: Türkiye ile anlaşmaya varılmadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye tarafı ile gerçekleştirilen Suriye konulu toplantıda bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Rusya: Türkiye ile anlaşmaya varılmadı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye tarafı ile gerçekleştirilen Suriye konulu toplantıda bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Lavrov, Moskova’nın Türk heyetle yapılan görüşmede İdlib konusunda yeni bir talep iletmediğini ve görüşmede iki ülkenin liderleri arasında İdlib’e ilişkin varılan anlaşmaların nasıl uygulanacağına dair nihai bir anlaşmaya varılmadığını belirtti.

Basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova’da gerçekleştirilen görüşmeyle ilgili “Yeni taleplerde bulunmadık. Liderlerimiz arasında varılan tüm anlaşmaların uygulanması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre Lavrov, Türkiye’nin belirlenen süre içerisinde teröristlerle silahlı muhaliflerin birbirinden ayrılmasına ilişkin görevini yerine getiremediğini kaydetti.

ERDOĞAN İLE PUTİN GÖRÜŞECEK Mİ?

“Türkiye ile İdlib konusunda her düzeyde çalışmaya hazırız, buna üst düzey de dahil” diyen Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin İle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan arasında bir görüşme hazırlığına dair bilgi olmadığını da ifade etti.

‘SURİYE ORDUSU İDLİB’DEKİ İHLALLERE KARŞILIK VERDİ’

Lavrov, Suriye ordusunun İdlib’deki eylemlerine ilişkin, “Bu eylemler İdlib konusundaki anlaşmalara yönelik en kaba ihlallere yanıt olarak gerçekleştirildi” dedi.

ERDOĞAN’A OPERASYON YANITI

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘İdlib harekâtı an meselesidir, bir gece ansızın gelebiliriz’ açıklamalarına Rusya’dan jet yanıt geldi. Kremlin’den yapılan açıklamada, ‘Türkiye’nin İdlib’deki Suriye hükûmet güçlerine karşı askeri operasyonu en kötü senaryo olur’ denildi.

Türk ve Rus heyetleri, İdlib’deki durumu ele almak amacıyla Moskova’daki Rusya Dışişleri Bakanlığı binasında bir araya gelmişti.