Ankara-Moskova hattında kritik görüşme

Karabağ cephe hattında Ermenistan'ın ateşkes ihlalleri sürerken Ankara-Moskova hattında önemli bir görüşme yapıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’la görüştü. Çavuşoğlu Lavrov'dan Ermenistan tarafını ateşkese uymaları konusunda uyarmalarını istedi.

Ankara-Moskova hattında kritik görüşme
Ankara-Moskova hattında kritik görüşme

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilan edilen 72 saatlik ateşkes Ermenistan'ın sivilleri hedef alan saldırılarını durdurmadı. 

Konu, Ankara-Moskova hattında da ele alınıyor. 

Bu kapsamda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la görüştü. Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgilere göre görüşmede Çavuşoğlu Rusya'nın Ermenistan tarafını ateşkese uyması konusunda uyarmasını istedi.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı'ndan Ermenistan'ın saldırılarına ilişkin açıklama yapıldı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Ermenistan’ın insani ateşkesi ihlal ederek, bugün sabaha karşı Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye düzenlediği roket saldırısını şiddetle kınıyoruz." ifadesi yer aldı.

Çatışma bölgesine 100 kilometre mesafedeki Gence’de bir apartmana isabet ederek 9 sivilin ölümüne, 39 kişinin yaralanmasına neden olduğu öğrenilen saldırının, Ermenistan yönetiminin ihtilafı işgal altındaki Azerbaycan topraklarının dışına yayma amacına yönelik provokasyonlarının yeni bir örneği olduğu belirtilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"Bu saldırı aynı zamanda Ermenistan’ın gayrimeşru işgalini sürdürebilmek için uluslararası insancıl hukuku ihlal etmekte beis görmediğini ve ateşkes dilinden anlamadığını da ortaya koymaktadır. Ermenistan’ın bu mütecaviz eylemleri şaşırtıcı olmayıp her zamanki işgalci ve saldırgan zihniyetinin açık bir yansımasıdır. Uluslararası toplum bu hukuk tanımazlığa artık dur demelidir."

Saldırıda şehit olan Azerbaycanlılara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilenen açıklamada, "Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz. Türkiye her zamanki gibi Azerbaycan’ın yanındadır." ifadesi kullanıldı.