Erdoğan'dan Minsk 3'lüsüne sert tepki

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Minsk 3'lüsü deniliyor; ABD, Rusya, Fransa... Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. Ermenilere her türlü silah desteğini veriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan'dan Minsk 3'lüsüne sert tepki
Erdoğan'dan Minsk 3'lüsüne sert tepki

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan partisinin Şırnak 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Minsk 3'lüsüne sert sözlerle tepki gösteren Erdoğan "Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. Ermenilere her türlü silah desteğini veriyorlar. " ifadelerini kullandı. 

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

MİNSK 3’LÜSÜNE TEPKİ

Biz niye Azerbaycan'da varız? Minsk 3'lüsü deniliyor; ABD, Rusya, Fransa... Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. Ermenilere her türlü silah desteğini veriyorlar. Bütün bunlar yapılırken, Azeri kardeşlerimiz Ermenilere karşı çok ciddi bir mücadelenin içindeler. Bu mücadeleyi neden veriyorlar? Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını Ermenilerden kurtarmak için bu mücadeleyi veriyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir? 30 yıldır ABD, Rusya, Fransa kalkıp bu müzakereyi bitirmedi, Azeri kardeşlerimizin topraklarını kendilerine vermediler. Şimdi de işgal altındaki bu toprakları kurtarma mücadelesi veriyorlar.

'ERMENİSTAN ATEŞKESİ YİNE BOZDU'

Libya aynı şekilde. Orada da Wagner denilen Rusların paralı askerleri var. Bu paralı askerlerle Libya'da Libyalı kardeşlerimize karşı Hafter'e destek veriyorlar. Ne işiniz var diyorlar, biz zulüm neredeyse oradayız. Suriye'de ne işini var diyorlar; 911 km sınırımız var. Bu niye birilerini rahatsız ediyor? Orada da varız, olacağız. ABD'nin 24 üssü var. 11 bin km'den gelip üs kurmasının anlamı ne? 3 bini aşkın TIR silah, araç gereç getiriyor; hayırdır ne işin var burada? Ama dünya, batı şu anda Azerbaycan'ın yanında değil. Ateşkes ilan edildi ama Ermeniler yine bozdu. Bütün bu gerçekler ortadayken batı ses çıkarmıyor. Türkiye ses çıkarınca, 'hiç de sessiz durmuyor' diyorlar; durmayacağız.