Son deprem ciddi bir uyarı! İlk 3 ayda, 1 yıllık deprem sayısını doldurduk...

İstanbul'u sallayan Marmara Denizi'ndeki dün gece yaşanan depremi yorumlayan uzmanlar, 4.2'lik sarsıntının beklenen İstanbul depremi için "Ciddi bir uyarı" olduğunu söyledi.

Son deprem ciddi bir uyarı! İlk 3 ayda, 1 yıllık deprem sayısını doldurduk...

Marmara Denizi'nde dün gece meydana gelen ve İstanbul ile Tekirdağ'da hissedilen 4.2 büyüklüğündeki deprem sonrası yine o korkutan soru gündeme geldi: Beklenen büyük İstanbul depremini tetikler mi?

'DEPREME İYİ HAZIRLANIN' DİYOR

Atv canlı yayınına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, son depremle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Her depremden sonra büyük deprem gelecekmiş gibi bir beklenti oluşuyor. Bu son deprem ana kol üzerinde değil. Yani Kuzey Anadolu Fayı'nın tam üzerinde değil. Güneyinde kalıyor. Sistem olarak aynı olsa bile ana fay üzerinde değil. Bu iyi bir haber. Aylar önce aynı bölgede de deprem yaşanmıştı. Bu depremleri meydana getiren fay, Kuzey Avrupa fayı ile kesişiyor. Paralellik arz etmiyor. Bu depremler şunu söylüyor: Bu fayın canlı. Yani 'depreme iyi hazırlanın' diyor.

2020'YE ÇOK HIZLI GİRDİK

İstanbulluların şanssızlığı şu, şehrin altından fay zonu geçiyor. Biz Marmara'daki bir büyük depremden etkilenmeyi bekliyoruz. Ama bizim kaygılarımızın nedeni yapı stoğumuzdaki zafiyetler. Zemin jeolojik durumundan kaynaklı zafiyetler. İnsanların çok olması ve yapı stoğunun çok olması bizi endişelendiriyor gayet tabii. 2020'ye çok hızlı girdik. 4'ten büyük deprem sayısı ilk üç ayda 1 yıllık sayıyı doldurdu. Dolayısıyla bu bize ciddi bir uyarı olması gerekir."