Sonunda ‘Ergenekon’u buldu… 3’e ayrılır: A-B-C

FETÖ'nün Egenekon ve Balyoz kumpaslarının hararetli savunucusu Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu, Ergenekon'un devam ettiğini öne sürdü.

Sonunda ‘Ergenekon’u buldu… 3’e ayrılır: A-B-C

Eski istihbaratçı Bülent Orakoğlu’nu kamuoyu, FETÖ’nün Ergenekon ve Balyoz kumpaslarına verdiği destekle tanıyor. FETÖ, TSK’ya ve vatanseverlere yönelik operasyonları kamuoyuna “Gladyo ile mücadele” adı altında pazarlamıştı. Ancak asıl “Gladyo operasyonlarının” Ergenekon ve Balyoz davası olduğu 15 Temmuz’da daha net görüldü.

YARGITAY: ERGENEKON DİYE BİR ÖRGÜT YOK

Ergenekon davası, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin temyiz kararıyla çökmüştü. Davayı esas ve usul yönünden bozan Yargıtay ‘Ergenekon terör örgütü’nün varlığına ilişkin somut delil ortaya konulamadığını vurguladı. Soruşturma sürecinden yargılama sefahatına kadar yapılan tüm ihlallerin altını çizen Yargıtay, arama, delil toplama, ifade alma ve savunma süreçlerindeki hukuksuzlukları tek tek sıraladı.

Kumpas gerçeği Yargıtay tarafından da hukuken tescillenmişken Yeni Şafak yazarı Bülent Orakoğlu, FETÖ’nün icadı “Ergenekon” yalanını yeniden ısıtmaya başladı.

Orakoğlu’nun yazısının satır başları şöyle:

“Silivride’de görülen Ergenekon davasında kanaatime göre en önemli konu bu terör davasına Ergenekon isminin kim ne neden verildiğinin ortaya çıkarılmasıydı. Zira bu durum aydınlatıldığında Ergenokon’un isim babası ve hangi konuda provokasyon yapmak istedikleri ortaya çıkacaktı. Nitekim NATO üyesi ülkelerde kurulan bu gizli ve gölge ordular, kurulduğu ülkelerde o ülkelerin milli isimlerini aldılar…

Türkiye’de Ergenekon ile ilgili olarak ortaya çıkan deliller İtalya’daki Gladyo yapılanması üzerinden NATO’nun gölge ordularına işaret ediyor. Gladyo şebekeleri ile Ergenekon arasında stratejik benzerlikler neredeyse birbirinin tıpatıp aynısı….

Türkiye’de NATO’nun gizli ordularının isminin Ergenekon olduğu deşifre olmuştu. Bu gizli ordunun 1 numarasının emekli bir orgeneral olduğu da biliniyor. Hatta bana göre ismi bile belli! Son dönemde enteresan ataklar yapan emekli bir üst düzey komutan. Diğer yandan Türkiye’de olduğu gibi kamuoyu derin yapı Ergenekon’u amaç eylem ve stratejiler için hep aynı kalır sanıyorlar.

Bu özel seçilmiş ve işlevsel dinamik bir yapıdır. Her zaman aynı kalmaz, zaman içerisinde değişime uğrar. Bu amaçları için de geçerlidir. Öncelikle Sovyet ve komünizm tehlikesine karşı iken daha sonra iç siyaseti kontrol amacına dönüşmüştür. 90’lı yılların başında yapısal bir değişiklikle üçlü bir teşkilata dönüşmüştür. Bir tanesi çok daha fazla insanın katılımı olan Yeşil Gladio, biri daha kısıtlı olan Sarı Gladio ve bir diğeri de sadece merkezi içeren ve hiç kimsenin hiçbir şekilde ulaşamayacağı en gizli olan Kırmızı Gladio…Bu yapıların tamamının yuları CIA ve Pentagon’un farklı birimlerinin kontrolündedir. Diğer önemi bir özellik de Gladyo A’dan B’ye veya C ye geçerken eski Gladyo unsurlarının tasfiye edilmesidir.

Türkiye’de Gladyo A ile Gladyo B arasında yaşanan savaş ve mücadele aslında bu olması gerekir. Ancak Gladyo B (FETÖ)’nin GLADYO A’nın altında bir birim olduğu iddiaları da ciddi bir biçimde ortaya atılmaktadır. Bu nedenle Ergenekon Türkiye’de tekrar faaliyete geçti iddiaları sonunda 100 bin beyaz kuvvet (sivil unsurların değiştirildiği iddiaları) bana da gayri ciddi gelse de Türkiye’nin yarı milli olduğunu düşündüğüm bu derin yapıdan bir an önce kurtulması gerekir. Abuk sabuk Türkiye’ye meydan okumalar, azınlıkların üstelik devletin en üst katlarının darbe ile tehdit edilmeleri FETÖ ve PKK’nın aleni desteklenmelerinin hesabı bir an önce sorularak devlete meydan okuduklarını sanan bu yeni haşhaşilerin hak ettikleri ders verilmelidir.”