‘Soru sızdırma’ sanığı Ali Demir akademisyenliğe devam ediyor

featured

Ali Demir, ‘FETÖ üyeliği’ ve ‘görevi kötüye kullanma’ suçlarından 18 yıl hapis istemiyle yargılanıyor. Buna rağmen, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde akademisyen ve lojmanında kalıyor.

Eski Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Ali Demir, FETÖ üyeliğinden yargılanıyor ve FETÖ’cülerin 2010-2015 arasındaki sınav sorularını çalmalarına zemin hazırlamakla sorumlu tutuluyor.

Demir’in Türkiye’nin prestijli üniversitelerinden olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak görevine devam ettiği ve okul lojmanında yaşadığı ortaya çıktı. Sözcü’den Fahrettin Öztürk’ün haberine göre Ali Demir’in ilk skandalı 2010’da KPSS ile başladı. Soruların çalındığı ortaya çıkınca sınav iptal edilmiş, Ali Demir hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Demir daha sonra ÖSYM Başkanı oldu. 27 Mart 2011’de ise 1.7 milyon adayın girdiği 2011-YGS’de şifre skandalı patlak verdi.

EV HAPSİNE ALINSA DA…                                                                        

Avukatlıktan yargıçlığa geçiş sınavında da AKP’de görevli eşler sınavda 1. ve 2. oldu. Soruşturmadan sonuç çıkmadı. 2013 Komiser Yardımcılığı Sınavı’ndaki soruların önceden bazı kişilere verildiği, 2014’teki TEOG sınavında kopya olayı yaşandığı da belirlenmişti. Binlerce öğrencinin geleceğini etkileyen kopya skandallarından 9 yıl sonra Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Demir hakkında FETÖ üyeliği iddiasıyla soruşturma başlattı. Demir, ev hapsine alındı. ‘FETÖ üyeliği’ ve ‘zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma’ suçlarından 18 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Demir’in İTÜ’de akademisyen olarak görev yapması soru işaretlerine neden oldu.

‘BAŞKANLIK BİTTİ, İTÜ’YE DÖNDÜM’

Ali Demir, ÖSYM Başkanlığı sırasında yaşanan kopya skandalları ve FETÖ iddiaları üzerine hakkında açılan iki dava ve bir soruşturmanın birleştiğini belirtti. Özetle şunları söyledi: 

“ÖSYM sorularının matbaaya giderken FETÖ tarafından kopyalandığı iddiasını ortaya atan kişi ifadesini polis zoruyla verdiğini söyledi. ÖSYM’de 4 yıl başkanlık yaptıktan sonra yine ilgili yasa gereğince İTÜ’deki görevime döndüm.”

İlgili haberler:

ÖSYM skandalında yeni ayrıntılar… Ali Demir kopyayı yakalayan gözetmenin evine gitmiş!

Ali Demir’e FETÖ’den yeni dava

ÖSYM uzmanı: Ali Demir havuz getirdi, sızıntı başladı!

‘Soru sızdırma’ sanığı Ali Demir akademisyenliğe devam ediyor

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

  1. sozkonusu asker olunca geceyarisi lojmandan atarlar digerleri olunca lojmanda bakarlar adalet akp

  2. 20 Temmuz 2021, 10:10

    Bu çileyi çeken, ölmeden baharında mezara diri diri konanlar bilir vede yakınları. Milyonlarca gencin, hayatını, geleceğini, umutlarını çalmış, on milyonlarca ailenin emeklerini yok etmiş bir şerefsiz daha. İnsan olsa bunu yapmazdı, insan olsaydı kahrından ölürdü, insan olsa idi terk ederdi. Bunlar ölümü bile hak etmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızı bilgilendirmeyenlerde vebal içindedir. Bu çileyi, çeken bilir. Onun hala orada olmasına göz yuman her kimse, bunlara yapılacak uygulamada bellidir?

  3. Ychp bunların yanında kim arayacak hakkı hukuku

  4. adam fetö borsasinda…….. bosunami yatirim yaptiiiiiiiiii,………. tabiiki…….. borsa masraflarini cikarmasi lazimmmm

  5. Kim kimi koruyor yahu.anlaşıldı.Hak yerini bulmadı.Bakalım Mevlam neyler…

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!