Soruşturma başlatıldı… Pegasus pilotlarının cep telefonları incelenecek

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda meydana gelen 3 yolcunun hayatını kaybettiği, 179 kişinin yaralandığı uçak kazasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, 2 pilotun kan örneklerinin alınacağı ve cep telefonlarına incelenmek üzere el konulacağı öğrenildi. Savcılığın talimatı üzerine kule ve meydan görevlisi 4 kişinin de tanık sıfatıyla ifadesi alınmaya başlandı.

Soruşturma başlatıldı… Pegasus pilotlarının cep telefonları incelenecek

İzmir- İstanbul seferini yapan PC2193 sefer sayılı TC IZK kuyruk tescili Boeing B737 800 tipi, Pegasus Havayolları’na ait yolcu uçağı, dün 17.05’te İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan kalktı. Saat 18.19’da Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yapan uçak, pist dışına çıkarak 3 parçaya bölündü. Yaşanan kazada, Songül Bozkurt, Alev Gençoğlu ve Zehra Bilgi Koçar adlı yolcular hayatlarını kaybetti.

PİLOTLARIN KAN ÖRNEKLERİ ALINACAK, CEP TELEFONLARI İNCELENECEK

Uçak kazasının ardından Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, soruşturma kapsamında uçağın Kaptan Pilotu Mahmu A. ve Güney Kore uyruklu Yardımcı Pilot Ferdinant P.’den, alkol ya da uyuşturucu madde olup olmadığının tespiti için kan örneği alınmasını istedi. Kan örneklerinin mahkemeden moleküler ve genetik inceleme izni alındıktan sonra da Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi yönünde karar aldı. Savcılık ayrıca 2 pilotun cep telefonlarına mahkeme kararıyla el konulmasını talep etti.

GÜVENLİK KAMERALARI DA İNCELENECEK

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kazanın yaşandığı pisti gören güvenlik kamera görüntüleri ile kule ve pilotlar arasındaki konuşma dökümlerinin de soruşturma dosyasına konulmasını istedi.

KULE VE MEYDAN GÖREVLİLERİNİN TANIK OLARAK İFADESİ ALINIYOR

Soruşturma kapsamında ayrıca 2’si kule görevlisi, 2’si de meydan görevlisi olmak üzere 4 kişinin, Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğü Yenişehir Polis Merkezi Amirliği’nde tanık sıfatı ile ifadeleri alınmaya başlandı. Olayda yaralanan kaptan pilot M.A.’nın, tedavisinin Marmara Üniversitesi İstanbul Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde sürdüğü ve durumunun iyi olduğu, yardımcı pilot F. P.’nin, Şişli’de Amerikan Hastanesi’nde tedavisinin sürdüğü ve durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Soruşturma kapsamında, kazadan önce aynı havalimanına inişe geçen fakat pisti pas geçen iki uçağın pilotlarına da, ‘pisti niçin pas geçtikleri’nin sorulacağı bildirildi.