Sosyal medyada fırtına kopartan muhalefet, Meclis'te 'turizm kanunu'na ret oyu vermemiş!

Tartışma konusu olan ve 17 Temmuz’da Meclis’ten geçen ‘Turizmi Teşvik Kanunu’ ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ oylamasına muhalefet partilerinden çoğu isimin katılmadığı ortaya çıktı. İYİ Parti’den birçok isim ise ‘kabul’ oyu vermiş.

Sosyal medyada fırtına kopartan muhalefet, Meclis'te 'turizm kanunu'na ret oyu vermemiş!

Resmi Gazete'de 28 Temmuz'da yayımlanan yasa ile orman ve kıyı arazilerindeki yapılaşma yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığından alınıp Turizm Bakanlığına devredilmişti. İktidar kanadı düzenlemeyi, "39 yıldır var olan bir  yetkinin Turizm Bakanlığıyla sınırlandırılması" olarak savunmuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ormanlarda yapılaşma yetkisinin Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a verildiğini söylemişti. Kılıçdaroğlu, "Erdoğan bir imzayla ormanlarda yapılaşma yetkisini Turizm Bakanına verdi. Her yer yandı kül oldu, derdi dağı taşı betonlaştırmak. Çok açık söylüyorum; tek bir tuğla dahi koymaya kalkarsanız, önce ekskavatörle beni çiğnemeniz gerekecek. Ormanlarımıza dokunamayacaksınız. Hadsizler!" ifadelerini kullanmıştı.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy ise, Twitter hesabından Kılıçdaroğlu'na şöyle yanıt vermişti:

"Bu düzenleme bugün değil, 1982 yılında çıkarılan kanun ile 3 Bakanlığın uhdesinde 39 yıldır var olan yetkinin, uzmanlığı gereği Bakanlığımızla sınırlandırılmasından ibarettir. Birlik ve beraberlik gerektiren bu günlerde konuyu çarpıtmanızı doğru bulmuyorum."

Diken'in haberine göre, Meclis'ten geçen Turizm Teşvik Kanunu'na tüm muhalefet vekilleri de sosyal medyadan tepki göstermişti. Ancak kanun oylanırken İYİ Partililerin kabul oyu verdiği, CHP, HDP ve TİP milletvekillerinin ise oylamaya gitmediği ortaya çıktı.