Sosyal medyada koronavirüs efsaneleri… Venom ve Simpsonlar ‘kahin’ mi?

Wuhan’da ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla ilgili sosyal medyada gerçek dışı haberler, videolar ve benzetmeler kol geziyor. Bu paylaşımlardan bir kısmı, bazı film veya dizilerin felaketi önceden bildikleri gibi komplo teorisi kokan iddialar da içeriyor. Bunlardan en ünlüleri Venom filmi ve Simpsonlar...

Sosyal medyada koronavirüs efsaneleri… Venom ve Simpsonlar ‘kahin’ mi?

İddiaya göre 2018 yılında ABD’de çekilen Venom filminin 16. dakikasında, virüsün ilk taşıyıcısı “Çinli kadın” pazarda bir yılan yedikten sonra, etraftaki insanları öldürmeye başlıyor. Kadının üzerindeki gömlekte de “Corinne” yazıyor.

Ancak teyit.org’un incelemesine göre iddia doğru değil.

Filmde Çinli bir kadın yılan yedikten sonra insanlara saldırmıyor. Senaryoya göre kadın daha pazara geldiğinde zaten uzaydan gelen yabancı bir yaşam formunun etkisinde ve insanlara da bu nedenle saldırıyor. Filme de adını veren Venom, bir virüs değil. Filmdeki Corinne ismininse koronavirüsle ilgisi yok. Üstelik kadın yılanı yemeden önce de saldırgan.

SİMPSONS’TE VİRÜSLÜ PAKET

Başka bir iddiaya göre de The Simpsons isimli çizgi dizinin koronavirüs salgınını önceden bilmesi. Buna göre 1993 yılında yayınlanan dizinin bir bölümünde “Çin’den gelen virüslü paket” salgına sebep oluyor. Haberlerde dizinin geçtiği yer olan Springfield isimli şehirde ölümler yaşandığı da ifade ediliyor.


The Simpsons’un Çin’den gelen koronavirüsü bildiği iddiasıyla paylaşılan video, sosyal medyada da ilgi çekti. Bazı kullanıcıları videoyu paylaşarak Çin’den alışveriş yapılmaması gerektiği konusunda uyarılarda bile bulundu. Video 28 Ocak 2020 tarihli Kanal D ana haber bülteninde de gösterildi.

Teyit.org’un incelemsine göre, The Simpsons’da daha önce konu edilen bir salgın var; ancak bahsi geçen bölümde virüs taşıyan kargo Çin’den değil Japonya’dan geliyor. Dizide bu hastalık “Osaka flu” olarak adlandırılıyor. Kaldi ki, dizinin ilk kez yayınlandığı Mayıs 1993’te ABD’de halihazırda “hantavirüs” isimli bir salgın vardı. Bölümde hayatını kaybeden bir karakter de yok. Simpsons’taki virüsün geldiği yer de Çin değil Japonya!