Sosyal medyada büyük tepki çekti… Valilik inceleme başlattı

Sosyal medyada 'Sudeandas024' isimli bir hesapta bir kedinin gözlerinin çıkarıldığı bir görüntü paylaşılınca görüntülere tepki yağdı. Paylaşım yapan şahsın tutuklanması için ise Twitter'da #sudeandastutuklansın etiketi açılarak yetkililere çağrıda bulunuldu. Sakarya Valiliği, olayla ilgili inceleme başlatıldığını açıkladı.  

Sosyal medyada büyük tepki çekti… Valilik inceleme başlattı

Sudeandas024 isimli İnstagram hesabından yapılan paylaşımda bir kedinin gözü oyulmuş fotoğrafı paylaşıldı. Tüm insanlık için bir utanç kaynağı eziyet görüntüleri vatandaşları ayağa kaldırdı.

Fotoğrafı gören havyanseverler olaya tepki gösterirken sosyal medyadan bu kişinin yakalanması için yetkililere çağrıda bulundu.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

 

SAKARYA VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Valilikten yapılan açıklamada, 5 Temmuz’da ve öncesinde sosyal medya platformları üzerinden hayvanlara işkence yapıldığıyla ilgili paylaşılan görüntülerle ilgili inceleme başlatıldığı bildirildi.

Açıklamada, bir kadının ismi kullanılarak yapılan paylaşımların sahte hesaplar tarafından yapıldığının değerlendirildiği ifade edildi.

Paylaşımları yapan hesapların kullanıcılarıyla ilgili tespit çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, ismi kullanılan kadın tarafından, sahte hesap açıp paylaşım yapan kişilerle ilgili suç duyurusunda bulunulduğu, vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi, kişilik haklarının korunması, diğer tedbir ve hususlarla ilgili bütün çalışmaların Valilikçe hassasiyetle yürütüldüğü kaydedildi.

TÜRK YARGISINDA HAYVANA YAPILAN EZİYET VE ZULMÜN YASALAR GEREĞİ CEZASI NEDİR?

Hayvana zarar verme, öldürme ve eziyet etme suçları Türk Ceza Kanunu’nun 151. maddesinde ‘Mala Zarar Verme’ kapsamında değerlendiriliyor. Bu maddede ise ‘Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hâle getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. (2) Haklı bir neden olmaksızın, sahipli hayvanı öldüren, işe yaramayacak hâle getiren veya değerinin azalmasına neden olan kişi hakkında yukarıdaki fıkra hükmü uygulanır.’ hükmü yer alıyor…