Sosyal medyada yayılan akciğer testi gerçek değil

Sosyal medyada bir süredir dolaşan ve çok sayıda kişinin uyguladığı 'akciğer testi'nin gerçek bir sonuç vermeyeceği belirtildi.

Sosyal medyada yayılan akciğer testi gerçek değil

Sosyal medyada gündem olan "Akciğerleriniz ne kadar güçlü?" testini ile elde edilen sonuçların bu konuda doğru bilgi vermediği belirtildi.

Nefesinizi 1 dakika 10 saniye tutabiliyorsanız "süper akciğerlere" sahip olduğunuz sonucunu veren teste göre, normal bir akciğer için bu süre 14 saniye. Güçlü akciğerlerde ise süre 35 saniyeyi buluyor. Testin yer aldığı videoda önce nefesinizi tutmanız isteniyor. Uzun süre tutanların ciğerlerinin sağlam olduğu iddia ediliyor. CNN Türk'e konuyla ilgili açıklama yapan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Muhammed Akkoyunlu'ya bu testin gerçek olmadığını belirtti

'AKCİĞERİN GÜCÜNÜ GÖSTERMEZ'

Prof. Akkoyunlu, "Bunların hiçbiri akciğerin gücünü gösteren testler değil. Nefes tutma akciğerin gücünü gösteren bir test değil. Nefes tutma daha çok bilişsel bir fonksiyon. Ne kadar konsantre olduğunuza bağlı bir durum. Ve ne kadar egzersiz yaparsanız o kadar başarılı olursunuz. Şunu bilmeliyiz akciğerler 27 yaşına kadar gelişim evresindedir. Bu çok önemli bir şey. Bu da gençler için bir fırsat sunuyor. Yani bu dönem içerisinde sağlıklı beslenip düzenli egzersiz yaparlarsa farklılıklar gösterir. Bizim için en önemli egzersiz yürüyüştür" dedi.

AKCİĞERİN GÜÇLÜ OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Akkoyunlu akciğerin güçlü olup olmadığının nasıl anlaşılabileceği ile ilgili soruyu da şöyle yanıtladı: "Bizim için en önemli testlerden bir tanesi 6 dakika yürüme testi. 6 dakika içinde ne kadar adım atabiliyorsanız, kaç metre gidebiliyorsanız akciğerleriniz o kadar iyi demektir. 500-550 metreden fazla tempolu yürüyebiliyorsanız akciğerleriniz sizin için yeterli manasına gelir. Yorulsanız bile aldığınız mesafe önemli. Yani akciğerlerinizi sizin hareketinize izin veriyorsa aslında problemi yoktur. Yani akciğer fonksiyonlarını yerine getiriyor. 55 yaş üstü için 550- 600 metre uygun, gençler için daha uzun metreler olabilir."

TEST NASIL YAPILIYOR?

Zydus Hospitals'in yayınladığı testte nefes tutularak kırmızı topun dönüşünü izleniyor ve turlar sayılıyor. Ne kadar fazla tur boyunca nefesinizi tutabiliyorsanız, akciğer sağlığınızın o kadar iyi olduğu iddia ediliyor. Her bir tur yaklaşık olarak 7 saniye sürüyor.