Soyadını Atatürk’ün verdiği kahramanın adı okuldan silindi!

Kurtuluş Savaşı'nın unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe'nin adının verildiği, Ankara Mamak'ta bulunan Çiğiltepe Ortaokulu'nun adı değiştirildi. Okula Milli Eğitim Vakfı'na bağışta bulunan Turhan Polat'ın ismi verildi. Geçen haftalarda da Cumhuriyetin önder isimlerinden eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey'in adını taşıyan kültür evinin ismini değiştirilmişti.

Soyadını Atatürk’ün verdiği kahramanın adı okuldan silindi!

Atatürk’ün yakın mesai arkadaşlarından ve Cumhuriyetin önder isimlerinden eski Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey‘in adını taşıyan kültür evinin ismini değiştirilmesi büyük tepki çekmişti. Mustafa Necati’nin adının kaldırıldığı kültürevine Atatürk karşıtlığıyla bilinen yazar Nuri Pakdil‘in adı verilmişti.

1 Ocak 1929’da hayatını kaybeden Necati için Falih Rıfkı Atay, “Atatürk’ün ilk defa hıçkırıklarla ağladığını bu ölüm akşamı görmüştüm. ‘Ne evlattı o’ diye hayıflanıyordu” ifadelerini kullanmıştı.

Mustafa Necati

Mustafa Necati’nin ardından bir Kurtuluş Savaşı kahramanının adı daha silindiği ortaya çıktı.

Kurtuluş Savaşı’nın unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat Çiğiltepe‘nin adının verildiği, Ankara Mamak’ta bulunan Çiğiltepe Ortaokulu’nun adı değiştirildi. Okula Milli Eğitim Vakfı’na bağışta bulunan Turhan Polat‘ın ismi verildi.

Olayı duyuran Profç Dr. Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından Çiğiltepe ile ilgili şunları yazdı:

“İstiklal Harbimizin unutulmaz kahramanlarından Albay Reşat ÇİĞİLTEPE’nin adının verildiği, Ankara-Mamak’ta bulunan ÇİĞİLTEPE Ortaokulunun adı değiştirilmiştir.

Okula, Milli Eğitim Vakfı’na bağışta bulunan Turhan Polat’ın ismi verilmiştir. Böylece İstiklalimiz için canını veren aziz bir kahramanın ismi para karşılığı silinmiştir. Unutanlar için Reşat ÇİĞİLTEPE’nin kim olduğunu hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.

Albay Reşat Çiğiltepe, 1879’da İstanbul’da doğdu. 1893 yılında girdiği Harp Okulu’nu 1896’da bitirdi. Önce Balkan Savaşları’na katıldı. Yanya Savunması’nda yaralandı, Çanakkale Cephesi’nde gösterdiği olağanüstü kahramanlığı sonucunda 17. Alay Komutanlığı görevine getirildi.

Doğu Cephesi’nde Muş’u Ruslardan kurtaran kahraman askerlerimizden biriydi. Kurtuluş Savaşı’nda 21. Tümen Komutanlığı’na atandı. Yarbay rütbesi ile I., II. İnönü ve Sakarya muharebelerine katıldı, cephenin en önünde düşmanla vuruştu.

1 Mart 1922 yılında Miralay rütbesine terfi etti ve 57. Tümen Komutanlığı görevine atandı. Gazi Mustafa Kemal Paşa tarafından, Büyük Taarruz’da Sincanlı Ovası’ndan Dumlupınar’a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan Çiğiltepe’yi düşmandan temizlemesi emredildi.

Çiğiltepe’ye dönüp şöyle dedi: “Hey mübarek dağ, bak bakalım bana! Gelecek nesiller senin kıymetini bilir ve burada bugün olanları, sebil olan şu canları umarım hatırlarlar. Başarırsak, bunca kana ve cana mal olan bu tepenin değerini umarım anlayabilirler.”

Albay ÇİĞİLTEPE, Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya verdiği, Çiğiltepe’yi yarım saat içerisinde düşmandan temizleme sözünü yerine getiremedi. “Muvaffakiyetsizlik beni hayatımdan bizar etti.” diyerek yaşamına son verdi.

45 dakika sonra askerleri aziz naaşını taşıyarak Çiğiltepe’yi düşmandan temizledi. Vefat haberini alan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, gözyaşları içinde onun büyük bir vatansever olduğunu söylüyordu.

Soyadı kanunu çıkartılınca Atatürk, hiç unutmadığı şehit albaya Çiğiltepe soyadını verdi. Para karşılığı okulun isminden çıkartılan, vatanseverliğin sembolü “ÇİĞİLTEPE” soyadı böyle kazanılmıştı.”