Soylu açıkladı… Suriyelilere ‘bayram’ yasağı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriyelilerin bayramda ülkelerine dönüp geri gelmesi hakkında "Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor."

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV canlı yayınında Gökhan Gerçek’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

BURSA VE İSTANBUL’DAKİ BOMBALI SALDIRILAR

Son bir kaç gündür önce Bursa’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüse ardından İstanbul’da TÜGVA binasına yönelik bombalı saldırılar yaşandı. İlk bulgulara göre bu saldırılar PKK’yı mı işaret ediyor? Bu saldırılarla ilgili soruşturmada gelinen son aşama nedir?

Türkiye terörle mücadelede çok önemli adımlar attı. Önceki dönemlerle kıyas kabul etmeyecek kadar önemli adımlar attı. Terör örgütleri fırsat kollarlar. 15 Temmuz’dan bugüne kadar yurt içinde 1789 terör eylemi engellendi. Terörle mücadelede başarının temelinde yeni konsept var.
Terör örgütü kırsalda etkinliğini kaybetti, mağaralarda.

‘FAİLLERİ TESPİT ETTİK’

İstanbul’daki bomba boru tipli pil düzeneğiyle çalışan bomba. Bursa’daki el yapımı uzaktan kumandalı patlayıcı. Bursa’daki, İstanbul’daki olayın faillerini tespit ettik. PKK’ya taşeronluk yapan iki örgütle bağlantılılar. Bursa’daki eylemi terör örgütü MLKP, İstanbul’da eylemi DKP-BÖG örgütü gerçekleştirdi.

SİYASETTE SIĞINMACI TARTIŞMASI

Son günlerde sığınmacılar konusu kamuoyunun önemli gündem maddelerinden biri haline geldi. Türkiye’de geçici barınma statüsünde kaç sığınmacı bulunuyor? Bunların geri gönderilmesiyle ilgili bir plan var mı? Türkiye’deki Suriyeliler için Cumhurbaşkanı Erdoğan “Onurlu geri dönüş” ifadesini kullandı. Bunu açar mısınız? Hangi şartlar oluşursa “Onurlu geri dönüş” kriteri sağlanmış olur?

Etrafımızdaki coğrafyanın karşı karşıya kaldığı bu zor durumdan Türkiye’nin etkilenmesini de kendilerine ait bir fırsat olarak niteleyerek bunu bir siyaset malzemesi haline getiriyorlar. 3 milyon 768 bin Suriyeli var Türkiye’de. Sınır güvenlik önlemlerinin tamamını almaya çalışıyoruz.

‘ONURLU GERİ DÖNÜŞTE GÜVENLİ BÖLGELERE DÖNECEKLER’

Önlem almasaydık kaçak göçmen sayısı 10 milyonu geçerdi. Yurt içindeki tüm kaçak göçmenleri yakalıyoruz. Yaklaşık 500 bin kişi gönüllü olarak geri döndü. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Onurlu geri dönüşte güvenli bölgelere dönecekler. İdlib’de briket evleri yapıyoruz. Sığınmacılar bizim oluşturduğumuz güvenli bölgelere geçti. Bu bölgeyi güvenli bölge haline getirdiğimiz için burada tarım ticaret işliyor. Bizim yaptığımız yol göstermek, güvenliklerini temin etmek.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bayram ziyareti için ülkelerine giden Suriyelerin geri gelmelerine gerek olmadığı yönünde bir açıklaması oldu. Sizin de bazı kısıtlamalar olabileceğini ima eden bir açıklamanız oldu. Bu bayram için bir karar aldınız mı? Suriyeliler bayram için ülkelerine gitmelerine izin verilecek mi?

Yaklaşık 4 bayramdır hem pandemi nedeniyle de bu gidişleri önemli ölçüde durdurmuştuk. Gittiler yüzde 60’ı kaldı. Sonra gittiler geri döndüler. Bayramlarda gidenler çok bir sayı değil.

SURİYELİLERE BAYRAM İZNİ YOK

Geçen hafta itibarıyla valilerimize bayram izni verilmeyecek dedik. Şu anda bayram izni verilmiyor. Güvenli bölgeye gidip orada kalabilirler. Bayram için gidip dönmek isteyenlere izin verilmeyecek.

Kaç Suriyeli Türk vatandaşı oldu, oy kullanacak?

Suriye uyruklu 31 Mart itibarıyla 200 bin 950 kişi Türk vatandaşı oldu. Bunun 87 bin 296’sı çocuktur. 2018-19 seçimlerinde yüzde 30-35 oy kullandı.

‘OY KULLANABİLECEK KİŞİ SAYISI 113 BİN 654’

Türkiye’de tımarhanede olması gereken adamlar bugün ”900 bin Suriyeli vatandaş yapıldı” diyor. Bu nasıl bir sayıdır? Oy kullanabilecek kişi sayısı 113 bin 654.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yönelik terör bağlantılı kişilerin istihdam edildiği iddiasına yönelik soruşturmada son durum nedir? Müfettişler soruşturmayı tamamlandı mı? Raporlar size ulaştı mı?

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Hukuka tüm kamu kuruluşları uymak durumunda. Kimsenin biz oy aldık istediğimizi yaparız gibi bir söz söyleme hakkı yok. Kısıtlar belli. Kurumlar hukuka uymazsa müeyyidelerle karşı karşıya kalır. Terör irtibatlarıyla ilgili biz sorumluyuz.

Soylu açıkladı… Suriyelilere ‘bayram’ yasağı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. Yine Karadenizli ve yine yanlış anlama. Sn. Bakan oradan girişleri engellemek gerekiyor.

  • 10 ay önce

   Karadenizlilikle ne ilgisi var arkadaşım ne demek istiyorsun. Nihat Genç’de karadenizli, karadenizli olan herkesi anlama özürlü veya akp’li muamelesi yapamazsınız. Bölgesel yorumunuz hakaret içeriyor!!! Şiddetle kınıyorum.

 2. 10 ay önce

  Bunlar yine milletin isteğini tersten anlamış 🙂 Millet bunlara bayram izni verilsin ülkeye geri girişlerine izin verilmesin! diyor bunlar ne anlıyor!

 3. 10 ay önce

  Sömürgecilerin çıkarlarına değil kendi ulus devletinizin çikarlarına göre düşuncelerinizi ifade ederseniz, bir gram küfür dahi etmeseniz, şiddetin avlusundan geçmeseniz bile TWITER ya da FACEBOOK hesabinızi kapatıyor ya da askıya aliyor.
  Hem de bunca hırsiz, soysuz twiter’da cirit atarken, küfür ederken, şiddeti överken.
  Twiter ve Facebook kullanma!

  • 10 ay önce

   manüpülasyon ve bilgi çarpıtması yapan vikipedya da eklenmeli bu söylediklerinize

   Cevapla
 4. Söylenen, istenen, gitsinler, eyvallah ama dönmediler di..
  Bu ülkeye giriş kolay da, çıkış istesen de olmuyor gibi bir şey..

  Cevapla
 5. 10 ay önce

  Suriyeliler’in seçim de oy kullandığını kabul etmiş. Türkiye ile ilgisi hiçbir hakkı olmayan Suriyeliler Türkiye için oy kullanmış. Suriyelileri güvenli bölgeye yerleştireceğiz diyor. Ukrayna ile Rusya arasını yapacağınıza Esad ile arayı yapın ama olmaz kürdistan kurulmalı, Suriyeliler Türkiye de kalmalı ki parçalanmalı. Afgan Pakistan da geliyor. Özdağ için tımarhane de olması gerek demiş, aynı şeyi rte için söyleseydiniz hapiste olurdunuz ama başkasına her şeyi söyleyebilirsiniz. Onlar insan değil, istismar edilebilirler. Adalet sadece kendileri için kullanılabilecek bir şey, başka insanların istismarcıları bırakılır. Ne de olsa tarikatlar da din değil, istismar etmeyi öğreniyorlar. Terörist olmayı da öğreniyorlar. Protesto yapma diye pkk’yı çıkarıyorlar

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!