Soylu açıkladı: Elazığ’da yarı yıl tatili uzatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ ve Malatya'nın 4 ilçesinde yarı yıl tatilinin uzatıldığını açıkladı. Okullar 10 şubat, üniversite ise 17 Şubat'ta açılacak.

Soylu açıkladı: Elazığ’da yarı yıl tatili uzatıldı

Elazığ Sivrice’deki depremin 5. gününde bakanlar açıklama yaptı.

Tatile ilişkin açıklama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan geldi. Soylu, deprem çalışmalarına ilişkin son bilgileri vermek üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’la birlikte Elazığ Valiliğinde kameralar karşısına geçti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Depremin olduğu dakikadan bu dakikaya kadar Elazığ’da ve Malatya’da huzuru bozan, kamu düzenini zorlayan hiçbir asayiş olayının olmadığını büyük bir memnuniyetle iletmek isterim.

Şu ana kadar bin 348 artçı deprem yaşandı. Elazığ’ın tamamında, Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okullar 10 Şubat’ta açılacak. Yarıyıl tatili devam eden Fırat Üniversitesi’nin de 17 Şubat’ta açılması uygun görüldü. 200 civarı okuldan 10’u hasarlı ve yıkılacak.

VATANDAŞLAR 15 GÜN SONRA ÇADIRLARDAN ALINACAK

Kızılay’a gelen bağış miktarı 27,5 milyon lira, AFAD’a gelen bağış miktarı ise 72 milyon lira civarında. 100 milyon liraya yakın bir bağış miktarı toplandı. Elazığ ve Malatya’da 23 bin çadır, 52 bin battaniye dağıtıldı. Gerekli taramalar yapılıyor, eksik ne varsa hepsi tamamlanacak. Jandarma ekipleri her gün her köyü iki kere ziyaret ediyor. Günlük 65 bin kumanya dağıtılıyor. Geçici barınma ve konaklama konusunda tespitlerimizi yaptık. Özellikle ağır hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız için 15-20 gün içinde ağır hasarlı binalarda ve çadırlarda yaşamalarını sonlandıracağız. Şu anda 2 binin üzerinde çadırımız boş. Hiçbir vatandaşımızı aç ve açıkta bırakmayacağız.

44 MİLYON LİRA KAYNAK

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla deprem bölgesine 44 milyon lira kaynak aktarıldı. Bu kaynağın yarısı Elazığ’da diğer yarısı da Malatya’da kullanılacak. Yardım gönderen kurumlarımıza, vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yapılan yardımların hakkaniyetli bir şekilde dağıtılacağından kimsenin şüphesi olmasın.

64 YARALI HASTANEDE

Sağlık Bakanı Koca da deprem sonrası hastanelere başvuran 1607 kişiden 1543’ünün taburcu edildiğini söyledi. 7’si yoğun bakım olmak üzere 64 yaralının hastanelerdeki tedavisinin devam ettiğini kaydeden Koca, şöyle devam etti:

“Taburcu ettiğimiz hastalara sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Afetzedeler açısından psikolojik destek önemli. Korku ve kaygıyla karşılaşıyoruz. Şebeke suyunun kullanılabilir olup olmadığını belirlemek üzere inceleme yapıldı. Kullanıma uygun olduğu belirlendi.”

ACİL YIKILMASI GEREKEN BİNA SAYISI 138 

Bakan Kurum ise “Devletimizin bütün birimleriyle burada yer aldık. Vatandaşlarımızın yaralarını sarmaya gayret gösteriyoruz” diyen Kurum, hasar tespit çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi:

“Elazığ’da 58 yıkık binamız var. 568 ağır hasarlı, 531 de orta hasarlı binamız var. Acil yıkılması gereken 118 bina var. Malatya’da 430 yıkık, 4 bin 125 ağır hasarlı, 20 tanede acil yıkılması gereken binamız mevcut.”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Elazığ ve Malatya’da SGK pirim ödeme süresini 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzattık. Ertelenen pirim borçlarını da 12’ye kadar faizsiz olarak taksitlendirme imkanı olacak. İşsizlik ödeneğini de öne çekerek 31 Ocak’ta ödemeye başlayacağız.

Bugüne kadar toplam bin 500’e yakın haneyi ziyaret etmiş durumdayız, 5 bin 500’e yakın vatandaşımızla da birebir görüşme yaptık. AFAD ve Kızılay ile koordineli şekilde ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.

Depremden etkilenen Elazığ ve Malatya’daki vatandaşlarımız prim borçlarına bakılmaksızın, katılım payı ödemeksizin sağlık hizmetine ulaşabilecekler.