Soylu-Gül tartışmasında yeni açıklama: Lafa takla attırdılar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile yaşadığı ‘hukuk’ tartışmasının ardından yeni bir açıklama yaptı. Soylu, ‘Lafa takla attırdılar, biz hepimiz hukukun adamlarıyız’ dedi.

Soylu-Gül tartışmasında yeni açıklama: Lafa takla attırdılar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında 'hukuk' tartışmasında yeni bir gelişme yaşandı. 

Türkiye Kadın Muhtarlar Derneği Balıkesir Buluşması'nda konuşan Soylu, "Lafa takla attırdılar, biz hepimiz hukukun adamlarıyız, ne yapıyorsak hukukun üstünlüğü ile yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Soylu şunları söyledi: 

“Muhtarlar, biz metruk binaların kaldırılması için mücadele ediyoruz, ama veraset davası var dediler ben de dedim ki elbette o dava devam eder. 2019'da çıkan bir kanun var. Eğer böyle bir Metruk Bina görürseniz bu bina asayişe, huzura, kamu düzenine yönelik anlayış eksikliği görüyorsanız şu adımları atarsınız. Ama sen burayı yıkamazsın asayişten dolayı diye mahkeme kararı getirirlerse yapacağımız bir şey yok, ama miras davası yürürken o ayrı bir şeydir. Ama lafa takla attırdılar, biz hepimiz hukukun adamlarıyız, ne yapıyorsak hukukun üstünlüğü ile yapıyoruz. Hukukun bize el verdiği imkanlarla yapıyoruz. Hukukla beraber olmayan içişleri bakanı mı olur dediler.”

SOYLU-GÜL TARTIŞMASI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, muhtarlara yönelik yaptığı bir konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“110 bin metruk bina vardı, biz bunun 75 binden fazlasını yıktık. 15 binini de restore ettik. Geçen gün vilayetlere gidiyorum; Diyarbakır, Adana ve İstanbul da dahil olmak üzere, muhtarlarımız diyor ki ‘Efendim şurada metruk bina var burada metruk bina var. Ama mahkeme kararı var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin. Çünkü o bina orada durdukça orada uyuşturucu kullanılıyor. Vatandaş geliyor diyor ki muhtara “Bu binayı ne yapacaksın.” Muhtar “mahkeme kararı var yıkamayız” diyor. Ben de diyorum ki gece yarısı dozer gelsin yıksın kim yıktı biz nereden bilelim ya!”

GÜL YANIT VERMİŞTİ 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ‘Sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin’ açıklamasına gönderme yaparak, ‘Bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil, hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti’ dedi.

DAHA ÖNCE DE KARŞI KARŞIYA GELDİLER

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, geçen Haziran ayında da organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrasında 24 Mayıs’ta katıldığı bir televizyon programında, yargıdan şikayetçi olup yakalanan suçluların mahkemeler tarafından serbest bırakılmasını eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya üstü kapalı yanıt vererek, “Kanunu uyguladığı için savcının, hakimin itham edilmesi, hedef haline getirilmesi hiçbir şekilde mazur görülemez. Uygulaması gereken mevzuatı uyguladığı için yargıya ithamda bulunulması hukuk devletinde alışık olunan bir durum değildir” demişti.

Adalet Bakanı Gül’den Soylu’ya gönderme: Alışık olunan bir durum değil

Ocak ayında da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu annesi ile çekildiği fotoğrafa sosyal medyada küfür eden kişinin çıkarıldığı mahkemede adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına tepki göstermişti.

Soylu’nun açıklamalarına Bakan Gül’den "Klavye başına geçip sosyal medyada bana her gün tutuklama siparişi verenlere sesleniyorum. Bu işleyişi beğenmeyen gider itiraz hakkını kullanır ama yargıya parmak sallayamaz" yanıtı gelmişti. Soylu'nun annesine yapılan hakareti kınayan Gül, bu konuların tartışma yerinin "sosyal medya değil, parlamento olduğunu" vurgulamıştı.

Süleyman Soylu'nun paylaşımı sonrası başlayan tartışmada Adalet Bakanı'ndan dikkat çeken çıkış