Soylu'dan IŞİD açıklaması: Ayasofya'ya eylem planlıyordu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, IŞİD'in sözde Türkiye emiri Mahmut Özden’in tutuklanmasına ilişkin, "DEAŞ, Ayasofya’ya eylem planlıyordu" dedi.

Soylu'dan IŞİD açıklaması: Ayasofya'ya eylem planlıyordu

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’ye konuşan Bakan Soylu, Mahmut Özden'in 20 Ağustos’ta yakalandığını belirterek, "Sorgulaması gerçekleşti. Sorgulaması gerçekleştikten sonra başta itirafları da söz konusu oldu ama en önemlisi dijital materyalleri ele geçirildi” ifadelerini kullandı.

Soylu, ele geçirilen dijitallerle ilgili de şu bilgileri verdi:

“Dijital materyallerinde gerek Irak, gerek Suriye’den gelen talimatlar ve Türkiye’deki yeni yapılanmaları yer alıyor. Ayrıca gerek Türkiye’deki hedefler, yani dini hedefler, dernek ve sivil toplum örgütlerine yönelik hedefler ile aynı zamanda siyasi ve devlet adamlarına yönelik önceden belirlenmiş hedefler üzerinde çalışma yaptıkları ortaya çıktı. 10-12 kişilik timler oluşturmaya çalıştıkları tespit edildi. Kırsalda ve şehirlerde bombaların nasıl kullanılacağı, nerelere gömüleceği gibi birçok çalışma ele geçirildi. Gözaltına aldığımız ve sorgusu devam eden şahıslar var. Birçok ilde DEAŞ’a yönelik operasyon gerçekleştirildi. Önemli bir adım atıldığını söyleyebilirim.” 

'Türk siyasetçi ve devlet adamlarını Suriye’ye kaçırmayı planladıkları' iddiasına ilişkin soruya “Doğru” diyen Soylu, IŞİD’in Ayasofya’ya yönelik eylem planı olduğunu şu sözlerle açıkladı:

'HANGİ İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİNİN ETKİLİ OLDUĞU  DEĞERLENDİRİLMELİ'

“İstanbul’da Ayasofya Camii’ne ve birtakım ekonomik yerlere, aynı zamanda birtakım derneklere yönelik, yani Türkiye’nin içini karıştırabilecek yerlerle ilgili DEAŞ terör örgütü uzun zamandır, neredeyse bir-bir buçuk aydır sürekli olarak kendi içinde bir hazırlık yapıyordu. Emniyet İstihbarat birimlerimiz takip etti. Türkiye’deki birtakım hedefler üzerinde çalıştılar. İlk önce 18 Ağustos tarihinde İstanbul’da Hüseyin Sağır isimli kişiyi eylem hazırlığındayken Kalaşnikoflu olarak ele geçirdiler. Onun üzerinden yürünerek hem o 25’indeki kişi hem de 20 Ağustos’ta Türkiye sözde emiri yakalandı.” 

“DEAŞ eğer radikal bir örgütse Ayasofya ile ilgilenmemesi gerekiyor" diyen Soyly, "Bir türbeyle ilgilenebilir. Kendine ait farklı bir bakış açısı olabilir ve hep oldu. Türbelerle ilgili eylemlilik arayışları söz konusu oldu. Ama Ayasofya’yla ilgili iddia ortaya koymalarını, DEAŞ’ın arkasındaki network’ü göstermesi açısından iyi değerlendirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Soylu, “Hangi istihbarat örgütleri DEAŞ üzerinde etkili olmaya devam ediyor? Bunun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor” diye ekledi.