Sildiler, tekrar paylaştılar... 'İstanbul Sözleşmesi' tartışması

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sosyal medya hesaplarından yapılan "İstanbul Sözleşmesi" paylaşımı tepki çekti. Paylaşımda sözleşme öncesi sonrası öldürülen kadın sayısının karşılaştırıldığı bir tablo yer alıyordu.

Sildiler, tekrar paylaştılar...  'İstanbul Sözleşmesi' tartışması

İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü hesabından kadın cinayetlerine ilişkin paylaşılan mesaja tepkiler gelmişti. Ardından mesajın silindiği görüldü.

Mesajda “İstanbul Sözleşmesi feshedilmeden önceki 34 günde 34 kadın, fesihten sonraki 34 günde ise 25 kadın hayatını kaybetti” mesajı ve karşılaştırma yapılan bir tablo yer alıyordu.

Ancak daha sonra mesaj metni yenilenerek tekrar paylaşıldı fakat tabloda değişiklik yapılmadığı görüldü.

Mesajları İçişleri Bakanı Süleyma Soylu da hesabından paylaştı.

Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

"Yalanı, siyasetin ve hayatlarının ana sözleşmesi haline getirenler, İstanbul Sözleşmesi üzerinden bir yalanı daha utanmadan söylüyorlar. Biri güya insan haklarından sorumlu milletvekili, yalancı, diğeri de benim 'at sineğim' yalancı. Ayrıca gizleyemedikleri polis düşmanlığını ortaya koymak için, güya İstanbul Sözleşmesi'ni bahane edip şiddete duyarsız kaldığımızı, güvenlik güçlerimizin müracaatları almadığı iftirasını atıyorlar. Bu apaçık bir yalandır. Bunlar da arlanmaz yalancıdır. Biz, onlar gibi yalanlarla değil doğrularla milletimizin karşısındayız. 13 Şubat-19 Mart 2021 (İstanbul Sözleşmesi yürürlükteyken) 34 kadın hayatını kaybetti. 19 Mart-22 Nisan 2021 (İstanbul Sözleşmesi feshedildikten sonra) 25 kadın hayatını kaybetti. Yüzde 26 azalış. CHP'nin gün yüzü görmemesinin bir sebebi de, yalancıların ağına düşmesidir. Ne diyeyim, kendi düşen ağlamaz."