Soylu’dan ‘kayyum’ hediyeleri açıklaması: Teftiş yaptırıyorum!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mardin'de kayyum döneminde pahalı hediye aldığı yönündeki iddialarla ilgili ‘Bunların her birisi uydurulmuş, icat edilmiş ve sadece 'kara çal izi kalır' kabilinde yapılan işlerdir. Buna rağmen bununla alakalı özel bir teftiş yaptırıyorum’ dedi.

Soylu’dan ‘kayyum’ hediyeleri açıklaması: Teftiş yaptırıyorum!

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci defa kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman’ın daha önce görev yaptığı dönemdeki harcamalarıyla ilgili iddialar tartışma konusu olmuştu.

DW Türkçe’nin yayınladığı bazı belgeler arasında, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na kesilen toplam 582 bin 618 liralık gümüş takı ve benzeri eşyaların faturalarında bulunduğu iddia edilmişti.

Belgelerde, Vali Yaman’ın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve aralarında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile eski Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın da bulunduğu bazı bakanlara aldığı hediyeleri kayıtlara geçirdiği öne sürülüyordu.

​Bakan Soylu, Ankara’da katıldığı açılışın ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Soylu, Mardin’de kayyum döneminde maliyeti yüksek hediyeler aldığı iddialarına ilişkin, şöyle dedi:

“Böyle bir hediyeyi ben de arıyorum. Mardin Valimiz bu sabah açıklamayı gerçekleştirdi. Bu, oraya dönem dönem giden heyetlere yönelik yapılan birtakım harcamaların toplulaştırılmış bir hali anladığım kadarıyla. Ne devlet adamlarına böyle bir şey yapılır ne devlet adamları böyle bir şeyi kabul eder. Herkes açık verebilir; ama bizler açık vermemesi gereken insanlarız. Çünkü çok cephe ile mücadele ediyoruz. Ucuz işlere eğer paçayı kaptırırsak bu millet bunun hesabını öteki dünyada da sorar. Bunların her birisi uydurulmuş, icat edilmiş ve sadece ‘kara çal izi kalır’ kabilinde yapılan işlerdir. Kimsenin böyle bir şeye ihtiyacı da söz konusu değildir. Buna rağmen bununla alakalı özel bir teftiş yaptırıyorum.”

Mardin Belediyesi’ne hiç gitmediğini ifade eden Soylu, “Sanırım bir iftar yemeğine katıldım. Bir de geçerken bir gençlik merkezine uğradım. Bunların hepsi hem Sayıştay hem teftişlerden hem mali denetimlerden geçmektedir. Böyle bir şeye imkan vermek mümkün değil. Devlet böyle bir şeye de imkan vermez. Bakırcıya girer bakıra bakarım, ayakkabıcıya girer oraya bakarım. Ben değil bütün siyasetçiler öyledir. Bir tespihçiye girmişim, tespihçi de o fotoğrafı almış asmış. ‘Bizim buraya bir bakan gelmiş’ diyor. Ama terör örgütü bugün de herhalde çok acıdı, çok acıttık bunun için başka türlü noktadan bir saldırı planlıyor. Bunlar tutmaz. Çok ehemmiyeti yok” şeklinde konuştu.