Soylu’nun ‘bence suç’ açıklamasına İmamoğlu'ndan yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesi ziyareti sırasında elleri arkada görüntülerinden dolayı hakkında başlatılan incelemeyle ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Bana göre suçtur” şeklindeki sözlerine yanıt verdi.

Soylu’nun ‘bence suç’ açıklamasına İmamoğlu'ndan yanıt

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fatih Sultan Mehmet Han’ın türbesi ziyareti sırasında elleri arkada görüntülerden dolayı hakkında başlatılan incelemeyle ilgili dün gece açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Bu görüntüleri gördükten sonra ben de saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Bana göre suçtur. Böyle bir görüntü olamaz. Ancak ben buna soruşturma izni vermem” açıklaması yaptı. İmamoğlu'na Küçükçekmece'de katıldığı programda Bakan Soylu'nun açıklaması soruldu.

‘ANAYASA’DA YA DA KANUNDA ‘BENCE SUÇ’ DİYE BİR TANIM OLMAZ’

İmamoğlu “Anayasa'da ‘Bence suç' diye bir şey var mı” diye sorarak “Bakanlık yapıyorsunuz ve ‘bence suç' diye bir yorum yapıyorsunuz. Böyle bir şey olur mu? Anayasa'da ya da kanunda böyle bir tanım olmaz. Devletin bu makamında bulunan insanların, bu şekilde vakitlerini harcamaları kadar üzücü bir durum yok. ‘Bence suç' diye açıklama yaparak, Diyarbakır ziyareti üzerinden ,'Ben, aslında buna soruşturma izni veririm' mesajı vermek, daha bugün yarın belki de müfettişe ulaştıracağımız ifademize etkide bulunma anlamına geliyor. Bu, çok doğru bir bakış açısı değil” dedi.

‘KONU KAPANSIN İSTİYORDUM’

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre, İmamoğlu, konuşmasına şunları kaydetti:

Ben bu konu, inanın artık kapansın istiyordum. Biraz da 2-3 gündür milletin böyle diyaframından bu işe gülmesine de sevindim. Milletimiz, uzun yıllardır ilk defa güldü. Bu işin içinde olanlara güldü, bu kararı verenlere güldü, bu süreci kovalayanlara güldü.

Ama bakıyorum ki, işin ciddi bir tarafı da var yani. Bir Bakan, ‘bence suç' diyor; ‘şu bölümüne bana göre soruşturma izni verilmeli' diyor. Sürece müdahale ediyor.

‘CUMHURBAŞKANI’MIZIN İLGİSİNE HAVALE EDİYORUM’

Ben, açık ve net söyleyeyim: Sayın İçişleri Bakanı'nın bu ifadelerini ve bu tavrını, bu anlayışını Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ilgisine havale ediyorum. İstirham ediyorum; bu süreci analiz etsinler. Bunun altında ne var, ne yapılmak isteniyor? Ben, ciddiye almayacağım. Ben, işime bakıyorum zaten.

Hepimiz işimize bakıyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ilgisine havale ediyorum. Hiç hoş bir tavır değil. Hatta çok kötü bir tavır.”

‘İMAMOĞLU’NA YARIYOR’ TARTIŞMASI

“Bu durum İmamoğlu'na yarıyor” yorumlarının hatırlatılması üzerine İmamoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Yahu bu iş Ekrem İmamoğlu’na yarasa ne olur, yaramasa ne olur? Milletimizin devletimizin itibarını aşağı indiriyor bu tavır ve davranış. Bu benim işime yarıyormuş…. Yüzüm mü gülecek yani? Böyle bir şey olur mu ya? Böyle bir şeyden faydalanmak isteyecek bir karakterim yok ki. Ben üzülüyorum.. Bir bakanın, böyle ifadede bulunmasından, ben, hicap duyuyorum; utanıyorum, üzülüyorum. Ülkemin bakanı çünkü; ayıp. Ya siz, bakansınız; işleyen süreçte, kanuna dair olan, kanunun hüküm metninin tanımladığı bir sürece böyle bir yorum yapmaya dahi hakkınız yok sizin. İçişleri Bakanı böyle konuşamaz.”

‘KİM ŞİKAYET ETTİ AÇIKLANSIN’

İncelemenin başlatılmasına neden olan CİMER şikayetini kendisinin yaptığı söyleyen vatandaş ile ilgili soru üzerine de İmamoğlu şu yanıtı verdi:

“O, benim muhatabım değil, kimdir bilemiyorum. Ama CİMER’e şikayet edenler kimdir, merak ediyorum artık. Bu açıklamalardan sonra merak ediyorum.

Arkadaşlarıma söyleyeceğim, hukuken bu şikayet süreci nasıl gelişti, nasıl olmuştur, kimlerdir vesaire…Bunun araştırılmasını istiyorum. Buradan da yetkilileri göreve çağırıyorum. Bu bilgiye erişmek istiyorum.

Resmi belgelerle bu nasıl olmuştur, ne zaman olmuştur, ne şeklide bu suçlama süreci başlatılmıştır? Artık merak ediyorum. İfade sürecinde sadece müfettişte soruldu, ‘şikayet kimlere ait' diye. 

Müfettiş de yetkisiyle bunu veremeyeceğini ifade etti kurumumuzdaki yetkiliye. Onun dışında bir bilgimiz yok. Ama bu saatten sonra merak ediyorum. Bu konuda hukuki haklarımı kullanacağım. Kimlerin şikayet ettiğini merak ediyorum.”

İçişleri Bakanı Soylu'dan 'İmamoğlu' açıklaması: Soruşturma izni vermem