‘Şirketi acentelik aldı’ haberine Süleyman Soylu cephesinden açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sigorta şirketinin, kamu sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesiyle kurulan Türkiye Sigorta AŞ'den acentelik aldığı iddia edildi. Soylu'nun avukatı ise haberi yalanlayarak, müvekkilinin herhangi bir ticari faaliyetinin ve şirket ortaklığının bulunmadığını iddia etti.

featured

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun aile şirketi Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri AŞ’nin Türkiye Sigorta’nın acentesi olduğunu yazdı.

Toker söz konusu yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Soylu’nun, kurucusu olduğu ilk aile şirketi Engin Sigorta’daki pay devrini, bu köşede duyurmuştuk. Bununla birlikte Bakan Soylu’nun, 2021 yılı başında, Engin Levent Soylu ile birlikte kurduğu yeni şirketi, Esigortan Sigorta Acentelik Hizmetleri A.Ş.’deki ortaklığı sürüyor.

Ticaret Sicil Gazetesi herkese açık. Toplam 100 bin TL sermayeyle kurulan Esigortan’ın, son yedi ayda tanınmış sigorta şirketlerinden ardı ardına aldığı acentelikler Ticaret Sicil Gazetesi’nde kayda geçmiş.

Esigortan’ın aldığı son acentelik, kendisini “prim üretiminde sektör lideri” olarak tanımlayan şirketten gelmiş: Türkiye Sigorta A.Ş. Türkiye Sigorta’nın sigortan’ı “vekil tayin ettiğine ilişkin” karar, 10 Ağustos 2022 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış.

Türkiye Sigorta A.Ş., Eylül 2020’de kamu sigorta ve emeklilik şirketlerinin birleşmesiyle kuruldu. Vakıfbank bünyesindeki Güneş Sigorta; Ziraat Bankası ile Halkbank bünyesindeki Ziraat Sigorta ile Halk Sigorta’yı devraldı. (Yanısıra Ziraat Emeklilik, Halk Emeklilik, Vakıf Emeklilik şirketleri de.) Türkiye Sigorta’nın tanıtımı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı kompleksindeki Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Adını gücünden alan Türkiye Sigorta’nın sigorta sektörümüzü küresel rekabette zirveye taşımasını ümit ediyorum’ demişti.”

SOYLU’NUN AVUKATINDAN AÇIKLAMA

İddialar üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca’dan açıklama geldi. Kızılca, müvekkilinin herhangi bir ticari faaliyetinin ve şirket ortaklığının bulunmadığını söyledi.

Kızılca yaptığı yazılı açıklamada, bugün bir gazetenin köşe yazısında müvekkili ile ilgili tamamen algı oluşturmaya yönelik ve müvekkilinin kişilik haklarını hedef alan ifadelerin yer aldığını belirtti.

Bu nedenle açıklama zorunluluğu doğduğunu belirten Kızılca, “Tüm hukuksal haklarımız saklı kalmak kaydıyla müvekkilimin herhangi bir ticari faaliyetinin ve şirket ortaklığının olmadığını kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız.” ifadelerini kullandı.

 

‘Şirketi acentelik aldı’ haberine Süleyman Soylu cephesinden açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Ben anlamadım birşey…gözümün içine baka baka kim yalan söylüyor, Yazar Çiğdem Toker mi , İçişleri Bakanı Süleyman Soylu! mu.. ama bir kesin onu anladım🤣

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!