Sözcü yazarından rezalet ‘Diyarbakır anneleri’ yazısı: Oğlun kaçırıldıysa polise git!

Sözcü yazarı Can Ataklı, çocuklarını PKK’nin elinden kurtarmak için günledir HDP binası önünde nöbet tutan anneleri hedef aldı.  Ataklı, ‘İlk duyulduğu anda insana ne kadar masum ve duygusal geliyor değil mi? Ancak bu konuda şüphelerim var’ diye yazdı.

Sözcü yazarından rezalet ‘Diyarbakır anneleri’ yazısı: Oğlun kaçırıldıysa polise git!

Sözcü yazarı Can Ataklı, HDP/PKK’lıların tezlerini dillendirerek Diyarbakır annelerinin eyleminin bir iktidar operasyonu olduğunu iddia etti. Ataklı “Çocuklar PKK tarafından kaçırıldıysa ilk gidilecek yer polis değil mi?” diye sordu. Ataklı’nın Kürt annelerini tırnak içine aldığı yazısının satırbaşları:

“(…) Diyarbakır’daki HDP binası önünde günlerdir bazı anneler eylem yapıyor.

Söyledikleri şu; “Çocuklarımızı PKK dağa götürdü. Terörist yapacak, bunlara siz aracı oldunuz, evlatlarımızı geri verin.”

İlk duyulduğu anda insana ne kadar masum ve duygusal geliyor değil mi? Ancak bu konuda şüphelerim var.

Tele 1’deki bir sabah sohbetimde “Bu bir iktidar operasyonu” demiştim. Çünkü PKK terörü son günlerin konusu değil. 1984 yılında ilk kez ortaya çıktığı günden beri var ve o yıldan bu yana pek çok genç dağa çıkarak teröristlere katıldı. 35 yıl içinde dağa çıkan bu gençlerden 15 bini öldürüldü. Analar çok ağladı. Teröristlerin öldürdüğü masum binlerce kişinin de anaları ağladı. Şehit olan güvenlik görevlilerinin anaları da ağladı. Terörle mücadele adı altında gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan kişilerin anaları da ağladı. Yani analar hep ağladı, ağlıyor. Bu son olaydaki analar da elbette haklılar, isyanları yerden göğe doğru. Ama bu durum, eylemin iktidar eliyle sürdürülmediği anlamına gelmiyor. Ve iktidar bu eylemi; soruna bir çözüm bulmak, dağa giden gençleri geri getirmek için değil, son zamanlarda yükselttiği kaba milliyetçi politikanın kamuoyunda daha çok taraftar sağlaması için yaptırıyor. Şimdi bazı sorular soralım. Örneğin, aynı analar aynı gerekçelerle AKP il binası önünde bu eylemi yapabilir mi?

Yine valilik önünde veya Ankara’da AKP Genel Merkezi önünde ya da İçişleri Bakanlığı’nda bu eylem yapılabilir mi? Ama asıl sorularım başka.

BİR: Çocuklar PKK tarafından kaçırıldıysa ilk gidilecek yer polis değil mi?

İKİ: Kaçırılan çocukların aileleri, çocuklarının kaçırıldığına dair şikayette bulundu mu?

ÜÇ: Emniyet güçleri kaçırılan çocukları bulmak için herhangi bir çalışma yapıyor mu?

DÖRT: Cumhurbaşkanı neden İçişleri Bakanı’na, kaçırılan çocukların bulunması yönünde talimat vermiyor da herkesi bu eyleme destek vermeye çağırıyor?

BEŞ: Bakanlar, AKP yöneticileri, yandaş-tetikçi medya herkesi terörize ederek “Analara destek çağrıları” yapıyorsa ve henüz katılmayanları hainlikle suçluyorsa bu eyleme iktidar operasyonu demenin nesi yanlış oluyor?

ALTI: Devlet ne zamandan beri işini yapmak yerine sokak eylemlerine prim vermeye başladı?”